Koivuranta innoissaan - "tämä antoi toivoa"

Anssi Koivuranta
Anssi Koivuranta
Julkaistu 04.03.2012 14:42(Päivitetty 04.03.2012 15:36)

Anssi Koivurannan mäkihyppyura sai uutta pontta alleen, kun Lahden normaalimäen kilpailusta tuli maailmancup-uran paras sijoitus.

- Oli kyllä tosi jees päivä. Tällaista tässä on odoteltu jo vähän pidemmän aikaa. Nyt sitten sattui pari onnistumista kisaan. Oli tosi hauskaa, Koivuranta kertoi nelossijansa jälkeen Ylen tv-haastattelussa.

- Maltilla pitää mennä, mutta kyllä tämä antoi toivoa itselle, että tulevaisuudessa on paljonkin mahiksia, Koivuranta jatkoi.

Kaksi vuotta mäkihyppääjänä urheillut Koivuranta toivoo tekevänsä mäkihypyn puolella saman kuin aikoinaan yhdistetyssä, jossa hän kovan yrittämisen jälkeen murtautui lopulta terävimpään kärkeen ja keräsi sen jälkeen runsaasti menestystä.

- Kyllä minulla yhdistetyn puolellakin ensimmäisen podiumin jälkeen voitto kiersi tosi kauan. Olin monta kertaa minimierolla kakkossijalla. Sitten kun se voitto tuli, niin tulikin voittoja vähän enemmän samalle kaudelle. Jospa se sitten tästä, pikkuhiljaa.

- Jospa se lumipallo alkaisi taas pyöriä oikeaan suuntaan, kun tässä välillä tuntui että mennään väärään suuntaan. On ihan mukava jatkaa tästä eteenpäin kauden loppuun, sanoi Koivuranta.

Onko palkintosijan saavuttaminen mahdollista jo loppukauden kisoissa?

- On niitä maailmassa uskomattomampiakin asioita tapahtunut kuin se, että meikäläinen olisi podiumilla.

- En pidä minään mahdottomuutena sitä, mutta kyllä se vaatii ihan huippupäivän. Pitää olla tähdetkin taivaalla oikeassa asennossa, pitää olla tuuriakin, Koivuranta puntaroi Ylelle.

Tuoreimmat aiheesta

Hiihtolajit