Jääkiekkoilija Toni Koivunen palaa SM-liigaan Lahden Pelicansissa. Koivunen aloitti kauden Ruotsin mestaruussarjajoukkueessa Timråssa, josta hänen tiensä erosi juuri ennen maaottelutaukoa.
Koivunen, 31, palasi Suomeen ja Lahteen sunnuntaina ja harjoitteli maanantaina ensimmäistä kertaa uusien pelikavereidensa kanssa. Keskushyökkääjä Koivunen valittiin joukkueen varakapteeniksi. Hän pelaa torstain liigaottelussa Hämeenlinnassa vierellään Shayne Toporowski ja Oliver Setzinger.
Koivunen siirtyi Timråån kaudeksi 2002-2003. Tällä kaudella Koivuselle ei ole herunut paljon jääaikaa. Kaikkiaan Koivunen pelasi Timråssa 72 ottelua, joissa hän teki kuusi maalia ja keräsi 31 pistettä. Koivusen tilalle Timrå hankki toisen konkarin, entisen maajoukkuepelaaja Kristian Gahnin.
(MTV3-STT)