Tuusulan Bandidos-kerhon tiloista tuli vastapäiseen Aurankulman kioskiin verta vuotava mies, joka pyysi myyjältä apua.
Bandidosin kerhotilojen viereisen kioskin myyjät joutuivat tänään iltapäivällä keskelle Bandidos-liivijengin väkivaltaa.
Yksin kioskissa olleen myyjän henkiseksi tueksi tapahtumien jälkeen tullut työntekijä kertoo, että kioskiin tuli Bandidosin tiloista verta vuotava mies, joka pyysi myyjää soittamaan apua.
– Hänellä oli ollut kommandopipo pään päälle rullattuna ja kädet teipattu jollain teipillä. Sieltä oli vuotanut jonkin verran verta, eli häntä oli ilmeisesti viillelty puukolla ranteisiin. Hän oli myös väittänyt, että häntä on puukotettu ja hakattu golfmailalla, nimettömänä pysyttelevä myyjä kertoo.
Kioskissa yksin ollut myyjä soitti poliisit paikalle.
– Kun poliisit olivat tulleet, henkilö oli kertonut, että hänet oli käsketty tulla ryöstämään myyjä ja myös tappamaan hänet. En tiedä, kuinka todenperäinen väite on, mutta näin hän oli kertonut. Hän ei kuitenkaan ollut käyttäytynyt uhkaavasti, mutta kun poliisi oli tullut paikalle, hän oli vetänyt jostain takin sisästä veitsen, jolla tämä uhkaus oli ollut kuulemma määrä toteuttaa, myyjä jatkaa.
Kerhosta eronnut mies?
Hän ei osaa sanoa, oliko mies Bandidos-liivijengin jäsen.
– Sitä en valitettavasti osaa sanoa. Ei hänellä ainakaan ollut mitään liivejä päällä, normaali tumma talvitakki päällä ja farkut jalassa. Poliisille hän oli selittänyt, että hän on eronnut jengistä aiemmin, myyjä kertoo.
Myyjän kertoman mukaan mies oli vastustanut voimakkaasti lähtöä poliisin mukaan, sillä hän oli halunnut, että hänen tyttöystävänsä haetaan kerhotiloista.

