Kimi: Nälkä formuloihin nousi ylitsepääsemättömäksi

Kimi Räikkönen.
Kimi Räikkönen on Lotus Renault GP:n mies.
Julkaistu 29.11.2011 09:21(Päivitetty 29.11.2011 23:15)

Lotus Renault GP ilmoitti tänään, että talli on tehnyt kahden vuoden sopimuksen Kimi Räikkösen kanssa.

Vuoden 2007 maailmanmestari jätti F1-radat vuonna 2009, mutta palaa kaudeksi 2012 sirkukseen. Suomalainen on paluusta luonnollisesti innoissaan.

- Olen iloinen palatessani kahden vuoden tauon jälkeen. Olen kiitollinen Lotus Renault GP:lle kun he tarjosivat minulle tätä mahdollisuutta, Räikkönen sanoo tallin tiedotteessa.

- Aikani rallissa on ollut hyödyllinen vaihe urallani, mutta en voi kiistää, etteikö nälkäni F-ykkösiin olisi noussut viime aikoina ylitsepääsemättömäksi.

Räikkönen sanoo, että paluu oli helppo tehdä Lotus Renault'n kanssa, koska hän on todella vaikuttunut tallin kunnianhimosta.

- Nyt odotan innolla, että pääsen nostamaan tallin lähtöruudukon kärkipäähän.

Räikkönen palaa formuloihin - katso video Katsomo.fi:stä (Tulosruutu 29.11.2011)

Sumo video id