Taitoluistelijakaunotar Kiira Korpi kertoo Apu-lehden tuoreessa numerossa, miten vaikea sairaus muutti hänen suhtautumistaan elämään.
Avun mukaan Kiiran vuotta varjostivat jalkojen hermolihasjärjestelmän ylikuormitus ja virusinfektio. Sairastelu pakotti kaunottaren miettimään uudelleen elämänarvojaan, ja voimia hän sai siihen muiden vaikeuksia kohdanneiden urheilijoiden elämäntarinoista.
– Luin paljon urheilijoiden elämäkertoja, joista en aiemmin niin välittänyt. Tärkein oli Lance Armstrongin Ei ainoastaan pyöräilystä – sen jälkeen ajattelin, että haloo, ei mulla sentään syöpää ole, Kiira toteaa lehdessä.
Tampereen yliopiston hallintotieteelliseen tiedekuntaan päässyt Kiira löysi uusia tuulia myös opiskelijaelämästä.
– Yliopiston menoa ja opiskelukaverien juttuja seuratessa tajusi, että elämää on luistelun ulkopuolellakin. Ei maailma pysähdy siihen, että minä en voi treenata. – – Uskon, että olen nyt entistä vahvempi ja suhtaudun luisteluun eri tavalla, jännitän esimerkiksi kilpailuissa vähemmän, Kiira summaa Avussa.
(MTV3)