Taitoluistelun kotimainen kiintotähti Kiira Korpi kesti hyvin nuorten heittämän haasteen Vantaan SM-kisoissa.
Korpi voitti viidennen Suomen mestaruutensa kauden kotimaisin kärkipistein 168,00.
Samalla varmistui käytännössä, että Korpi on Suomen edustajana Tukholman EM-kilpailujen naisten kilpailussa tammi-helmikuun taitteessa.
- Kokonaisuudessa hyvä suoritus. Olen tosi iloinen, että sain pitkästä aikaa SM-kruunun kannettavaksi, Korpi totesi.
Korven vapaaohjelma sujui lähes käsikirjoituksen mukaan. Vain kolmoisflippi jäi yhden kierroksen mittaiseksi ja kolmoisritin tuli alas kahdelle jalalle.
- Tiedostan, että ohjelmaan pitää saada lisää teknistä vaikeutta, mutta vapaaohjelma tuli toivottavasti hyvin esille erityisesti kokonaisuutena, Korpi pohti.
Toiseksi kilpailussa sijoittui aikuisten sarjan ensikertalainen Jenni Saarinen 157 pisteellä. Hän luisteli teknisesti vaikeamman vapaaohjelman kuin Korpi, mikä näkyy elementtipisteissä.
Korpi ansaitsi elementeistään, eli hypyistä, pirueteista ja askelsarjoista 49,01 pisteitä, kun Saarinen sai elementeistään 54,47 pistettä. Tapparaa edustava Korpi voitti seurakaverinsa luistelun laadulla, eli komponenttipisteillä. Niitä Korpi keräsi 63,68, kun Saarisen saldoksi jäi 50,72.
