Mainos

Keskisalo otti omansa esteissä

Viime viikon perjantaina Rooman Kultaisessa liigassa kauden parhaansa 8.24,24 juossut Jukka Keskisalo haki perjantaina Kalevan kisoista omansa eli miesten 3 000 metrin esteiden Suomen mestaruuden.

Kultamitali oli Joensuun Katajaa edustavalla Keskisalolle vasta kolmas, koska jalkavammat ovat pilanneet välillä yhden kokonaisen kauden ja vähän toista.

Nyt Keskisalon meno alkaa muistuttaa jo vuoden 2003 MM-kisavuotta, jolloin Keskisalo kiirehti yllättäen yhdeksänneksi MM-esteillä Pariisissa. Elokuisella EM-areenalla Göteborgissa Keskisalo tavoittelee mielellään 8.15:n tuloskuntoa.

- Aika Göteborgissa ei ole niin ratkaiseva kuin se numero, joka siellä on nimen edessä, 25-vuotias Keskisalo tuumi EM-kisojen tulosluettelo mielessään.

Jyväskylän Harjulla Keskisalon voittoaika oli 8.37,19. Hänen vauhdinpitonsa ei riittänyt vetämään Helsingin Kisa-Veikkojen Mikael Talasjokea EM-kisarajan 8.35 alitukseen, vaan Talasjoki otti hopeamitalin ajalla 8.41,27. Tamperelaista Teivo Stayers -seuraa edustava Teppo Syrjälä voitti uransa ensimmäisen aikuisten estepronssin ajalla 9.04,19.

Talvella pitkiä jaksoja Australiassa ja Etelä-Afrikassa harjoitellut Keskisalo hioo kilpailuvalmiuksiaan vielä kahdesti ennen EM-kilpailuja. Hän juoksee Kalevan kisoissa sunnuntaina 1500 metriä ja pääsee keskiviikkona Helsingin gp-kilpailuissa paraatimatkalleen.

Yleisurheilun Kalevan kisat, 1. päivä, Jyväskylä:

Loppukilpailut:

Naiset:

10000 m: 1) Maija Oravamäki OulPy 34.21,64, 2) Ulla Tuimala ÄänekU 34.21,72, 3) Jaana Niemelä OulNMKY 34.54,43, 4) Laura Skyttä LiedPa 35.09,58, 5) Anette Byskata GamlakIF 35.21,14, 6) Elina Lindgren OulPy 35.56,44, 7) Hanna Jantunen TuUL 36.20,11, 8) Anne-Mari Koskinen HelsJy 37.27,10, 9) Marja-Riitta Loukkola LapSu 38.06,24, 10) Marjo Kyllönen VarkKV 38.13,68, 11) Pauliina Utriainen KuopSV 38.23,31, 12) Mirva Asp PoTa 39.21,44.

100 m aj (+0,6): 1) Johanna Halkoaho SuodennU 13,37, 2) Piia Roslund VasI 13,43, 3) Salla Käppi EspTa 13,77, 4) Annimari Korte ViipU 13,85, 5) Manuela Bosco MikkKV 13,90, 6) Paula Paltonen ViipU 13,91, 7) Giia Lindström EsboIF 13,99, 8) Maija Kovalainen JoensKa 14,09.

Korkeus: 1) Hanna Mikkonen RuovPi 188, 2) Alina Mattila JyväskKU 186, 3) Niina Masalin HKV 178, 4) Anita Haapasaari LappVe 175, 5) Tiina Haapanen PaimU 175, 6) Maija Kovalainen JoensKa 171, 7) Mari Sepänmaa AlavU 171, 8) Elina Smolander LapVi 167 ja Reetta Kallio EspTa 167, 10) Hanna Virtanen TuUL 167, 11) Liisa Toivonen AlavU 167, 12) Taru Vainikainen KuopSV 167. Tilda Hämäläinen ViipU ja Salla Käppi EspTa ei tulosta.

10 km kävely: 1) Marja Penttinen LapVi 51.00, 2) Outi Sillanpää TurWei 51.17, 3) Anne Halkivaha OripVe 54.33, 4) Anna Karrila EspTa 54.48, 5) Tiina Kokkonen ReisjPi 55.05, 6) Johanna Väliniemi TurWei 57.35, 7) Mia Hovi VihdVi 57.37, 8) Jenni Lahtinen IkurinVi 58.44, 9) Iina-Mari Laine KU-58 1.02.53. Kati Penttinen KuopNMKY ja Jaana Eskelinen PyhäsU keskeyttivät. Karoliina Kaasalainen NokU hylättiin.

7-ottelu:

100 m aj:
Erä 1 (-0,4): 1) Jenni Saarinen LappUM 15,18, 2) Bettina Lindahl HIFK 15,83, 3) Jenna Sikiö HKV 15,98, 4) Nette Narvanmaa TuUL 16,28, 5) Katariina Valla NakkV 16,43, 6) Laura Rautanen VilppV 16,61, 7) Jonna Jantunen OulPy 16,70, 8) Johann Salmela KokkVei 16,73.
Erä 2 (+0,6): 1) Sanna Saarman HämeenlKi 13,94, 2) Maiju Mattila LiedPa 14,45, 3) Elisa Kirvesniemi SimpU 14,49, 4) Hanna Voutilainen EspTa 14,88, 5) Reeta Parkkonen MuurY 15,00, 6) Heini Vilonen TampPy 15,10, 7) Sari Mäkilammi AurVa 15,35, 8) Iitu Hölttä MikkKV 15,90.

Korkeus:
Ryhmä 1: 1) Mattila 177, 2) Saarinen 171, 3) Rautanen 168, 4) Saarman 165, 5) Mäkilammi 162, 6) Vilonen 162, 7) Sikiö 162, 8) Jantunen 159.
Ryhmä 2: 1) Voutilainen 165, 2) Narvanmaa 165, 3) Lindahl 162, 4) Kirvesniemi 162, 5) Parkkonen 159, 6) Hölttä 153, 7) Salmela 147. Valla ei tulosta.

Kuula:
1) Saarman 12,75, 2) Salmela 12,17, 3) Lindahl 11,26, 4) Saarinen 11,25, 5) Hölttä 11,21, 6) Sikiö 11,11, 7) Kirvesniemi 10,93, 8) Mäkilammi 10,71, 9) Mattila 10,69, 10) Narvanmaa 10,44, 11) Rautanen 10,41, 12) Parkkonen 10,14, 13) Voutilainen 9,99, 14) Jantunen 9,92, 15) Vilonen 9,28. Valla keskeytti.

200 m:
Erä 1 (+0,7): 1) Vilonen 25,56, 2) Parkkonen 25,67, 3) Sikiö 27,04, 4) Salmela 27,44, 5) Narvanmaa 27,69, 6) Hölttä 27,78, 7) Jantunen 28,09, 8) Rautanen 28,42.
Erä 2 (+0,7): 1) Kirvesniemi 25,67, 2) Mattila 25,74, 3) Saarman 25,87, 4) Lindahl 25,91, 5) Voutilainen 26,35, 6) Saarinen 26,92, 7) Mäkilammi 27,31.

Tilanne 4 lajin jälkeen: 1) Saarman 3302, 2) Mattila 3252, 3) Kirvesniemi 3086, 4) Saarinen 3015, 5) Voutilainen 2949, 6) Parkkonen 2931, 7) Lindahl 2911, 8) Vilonen 2905, 9) Mäkilammi 2817, 10) Sikiö 2786, 11) Narvanmaa 2688, 12) Hölttä 2639, 13) Rautanen 2625, 14) Salmela 2563, 15) Jantunen 2503. Valla keskeytti.

Miehet:

5000 m: 1) Jussi Utriainen LahdA 14.01,06, 2) Tuomo Lehtinen TuUL 14.06,77, 3) Tuomas Jokinen LiedPa 14.17,79, 4) Turo Inkiläinen KuhmKu 14.25,15, 5) Matti Räsänen JoensKa 14.25,56, 6) Aki Uutela ViipU 14.26,05, 7) Jarkko Hamberg SjundeåIF 14.28,60, 8) Juha Hellsten TurWei 14.32,60, 9) Juho Pirkola KälvTa 14.33,37, 10) Konstantin Kutilainen AsikkRai 14.36,35, 11) Obed Kipkurui SjundeåIF 14.43,92, 12) Jaakko Kero TuUL 14.45,20, 13) Jaakko Rinne TeuvRi 14.47,44, 14) Henri Manninen JyväskKU 14.51,75, 15) Petteri Kuorikoski KuortK 14.58,96, 16) Jukka Kero TuUL 15.10,87, 17) Miika Takala ParkU 15.15,43, 18) Jarkko Järvenpää TampPy 15.18,66, 19) Antti Anttonen SuolUrho 15.21,98, 20) Matti Jaakkola KuortK 15.36,29. Francis Kirwa LahdA ja Aki Mustonen KuopSV keskeyttivät.

3000 m ej: 1) Jukka Keskisalo JoensKa 8.37,19, 2) Mikael Talasjoki HKV 8.41,27, 3) Teppo Syrjälä TeivoSt 9.04,19, 4) Arto Ylä-Kotola KarhKa 9.09,01, 5) Joonas Harjamäki SeinU 9.12,89, 6) Mikko Virta TurWei 9.21,96, 7) Pepe Mäenpää MyrsMy 9.27,01, 8) Tuomas Suni NurmijYU 9.31,89, 9) Jarkko Anttila TurWei 9.37,47.

Kuula: 1) Ville Tiisanoja KU-58 20,09, 2) Conny Karlsson PargIF 19,45, 3) Mika Vasara PieksVe 19,14, 4) Tepa Reinikainen KangasnKa 18,80, 5) Robert Häggblom VasaIS 18,78, 6) Antti Rauhala JyväskKU 17,04, 7) Sami Kalliomäki IkaalU 17,02, 8) Antti Perho LahdKa 16,48, 9) Jarkko Takaluoma LapuanV 16,07, 10) Mikko Kurunsaari LapuanV 15,83, 11) Harri Kuusijärvi PellonP 15,62, 12) Kimmo Lahti MiehikkVi 15,08.

Moukari: 1) Olli-Pekka Karjalainen TöysVe 78,26, 2) Jarkko Paljakka JaalVoi 73,59, 3) David Söderberg IF VOM 73,27, 4) Lasse Luotonen PorinPy 69,86, 5) Mats Granö IF Åsarna 69,44, 6) Petri Rautio AlavVi 69,36, 7) Tuomas Seppänen PorinPy 68,86, 8) Samu-Petri Simo JyväskKU 66,34, 9) Mikko Järvinen PetäjävPe 65,52, 10) Petri Mättölä KarhU 64,90, 11) Juha Kauppinen KangKi 63,98, 12) Ville Lehmusvuori MäntänU 62,77.

20 km kävely: 1) Antti Kempas TuusjU 1.32.50, 2) Jarkko Kinnunen JalasjJa 1.33.31, 3) Jani Lehtinen LappUM 1.35.36, 4) Heikki Kukkonen LappUM 1.39.15, 5) Timo Viljanen RaisRy 1.40.16, 6) Heikki Kinnunen RaisRy 1.49.33. Janne Havukainen LeppävU keskeytti. Sakari Arffman OulPy, Nillo Halonen NurmU ja Matias Korpela RaahVe hylätty.

(MTV3-STT)

Mainos

Lisää aiheesta
    Mainos

    Suosituimmat videot

    Mainos

    Uusimmat

    Mainos
    Mainos
     

    Käytämme evästeitä parantaaksemme käyttökokemusta. Jatkamalla hyväksyt niiden käytön. Tutustu tietosuojakäytäntöömme.