Kesäajan remontit vuokran alennuksen peruste
Asunto- tai kiinteistöyhtiön teettämä kesäajan remontti on vuokran alennuksen peruste, muistuttaa Vuokralaisten keskusliitto. Liiton mukaan kesällä tehdään runsaasti julkisivu- ja parvekeremontteja.
Keskusliitto niin ikään tähdentää, että hyvän vuokratavan mukaisesti myös vuokralaiselle tulee ilmoittaa riittävän ajoissa kiinteistön remontista.
Vuokralaisella on oikeus vaatia vuokranantajalta kohtuullista vuokranalennusta myös silloin, kun remontin teettää taloyhtiö. Vuokralainen ei kuitenkaan voi saada vahingonkorvauksia vuokranantajalta vahingoista, jotka ovat aiheutuneet taloyhtiön teettämästä remontista.
(MTV3-STT)
Uusimmat
-
11:33
Leijonien varapelaajat "kaikennäköisissä hommissa" – HIFK:n tähtihyökkääjä Lindellin laukkupoikana, Kukkonen muistelee Niittymäen ehdotusta
-
11:30
Tero Lehterältä kova vertaus TPS:n superlupauksesta: "On jo parempi pelaaja"
-
11:10
Luhanskin kuvernööri: Kuolleiden ruumiita kerätään joukkohautoihin – MTV seuraa sotaa
-
11:02
Varaudu yllätykseen, jos et ole koskaan nähnyt, miltä renkaan sisällä näyttää ajon aikana
-
10:50
Charlesin ja Camillan salasuhteen paljastuminen oli yksi aikansa suurimmista skandaaleista – tämä kohupuhelu vainoaa prinssiä tänäkin päivänä
-
10:46
Rick Nash upotti Suomen Pekka Saravo selässään – finaalin uskomaton suoritus jäänyt mieleen: "Röyhistelin vain eteenpäin"
-
10:46
Kolumni: Supervaltojen aselait ovat täysin päinvastaiset – USA:ssa 18-vuotias saa ostaa rynnäkkökiväärin mutta ei olutta, Kiinassa on vaikea hankkia hedelmäveistä
-
10:44
Näin jääkiekon MM-kisojen välieräparit ratkeavat – yhtä maata Leijonat ei voisi vielä kohdata
-
10:43
Auto pysähtyi Lahdessa valoihin ja perään törmäsi henkilöauto – yksi loukkaantui vakavasti
-
10:34
Raju liikenneonnettomuus Jokioisissa – onnettomuusautoissa 6 ihmistä, 2 loukkaantui vakavasti
-
10:33
Pilvistä vähät välittävä satelliittiteknologia paljastaa Venäjän sotilaiden liikkeet ja Lavrovin valheet
-
10:24
Riihimäen vankilaan sijoitetaan Suomen vaarallisimmat vangit – tällaista on varmuusosastolla, jossa vangit eivät saa edes käyttää omia vaatteitaan
-
10:03
Alkusarjassa häikäissyt Leijonien tähtivahti Jussi Olkinuora kerää kiitosta joukkueen keskellä – "Huonekaverina olen pumpannut renkaita"
-
09:56
IS: Teemu Selänteen ympärille kerätty sijoittajaryhmä ehdokkaana – Helsingin areenan myynti valmisteilla
-
09:49
Uroksen pääomistajasta rikostutkinta myös Sveitsissä – STT: Jyrki Hallikaisesta teki rikosilmoituksen yhden prosentin Uros-osuudesta 20 miljoonaa maksanut sijoittaja
-
09:43
Venäjän panssarien läpimurto Itä-Ukrainassa "puolustajan kannalta valitettavasti mahdollinen" – Ukraina povaa päätaisteluja loppuviikolle
-
09:40
Ethän tee mozzarellajuustolle näin? Asiantuntija muistuttaa suomalaisia: "Ei koskaan kannata"
-
09:37
Kahden kiekkojätin kohtaamisessa isot panokset: "Iso katastrofi se olisi, jos he tuosta jäisivät pois"
-
09:18
Suomalaisvalmentaja sai yllätyspestin Kiinaan – "Tavoitteita kyllä lyödään"
-
09:15
Love Islandista tuttu Muhamed joutui sarjan kuvausten jälkeen sairaalaan ja sai burn out -diagnoosin: "Olisi pitänyt lähteä kotiin kuukauden jälkeen"
-
Lataa lisää