Turkulainen käsipalloseura HC Dennis lopettaa toimintansa. Seura ilmoitti hallituksensa yksimielisestä päätöksestä torstaina. HCD voitti kymmenen vuoden toimintakautensa aikana kolme miesten Suomen mestaruutta ja päätti historiansa viimeisen kauden SM-pronssimitaleihin.
- Pääsyy toiminnan lopettamiseen on se, että hallituksen sydän Dennis Rafkin on sairastunut vakavasti. Tämä on ollut meille harrastus ja vapaaehtoistyötä, mutta nyt sen tekemiseen ei ole enää samanlaisia mahdollisuuksia kuin ennen, SM-sarjajoukkueen joukkueenjohtajana toiminut Kim Rafkin perustelee.
HCD nousi nopeasti suomalaisen käsipallon huipulle, vaikka lajilla ei ollut kovin vahvoja perinteitä Turussa. Rafkineille naurettiin seuran perustamisen aikoihin, kun he ilmoittivat tavoittelevansa Suomen mestaruutta ja Euroopan kentille pääsyä viidessä vuodessa. Pilkkakirveet saivat nenilleen, kun HCD voitti ensimmäisen SM-kultamitalinsa vuonna 2000. Toinen mestaruus tuli 2001 ja kolmas 2004, ja kaikkiaan seura voitti seitsemän mitalia.
- Meillä on ollut hienoja pelaajia ja hyviä joukkueita. Jos näistä kymmenestä vuodesta jotain negatiivista hakee, niin emme saaneet rakennettua riittävää organisaatiota seuraan. Talkoohommiin ei saatu tarpeeksi tekijöitä, Kim Rafkin sanoo.
Nollapisteestä vauhtiin
Huipulle halunnut HCD joutui rakentamaan menestyksensä ostopelaajien varaan. Se tuli kalliiksi, eikä urheilun sponsoritilanne ole Kim Rafkinin mukaan ainakaan helpottunut vuosien saatossa.
- Koko ajan enemmän ja enemmän rahaa lähtee pois urheilusta kulttuuriin ja muualle. Lisäksi taistelemme Turussa isoja lajeja vastaan, Kim Rafkin muistuttaa.
Rafkineita harmittaa myös se, että käsipallon asema suomalaisessa urheilussa ei ole juuri kehittynyt HCD:n elinkaaren aikana. Laji mielletään yhä vahvasti suomenruotsalaiseksi pikkupaikkakuntien lajiksi, eikä se ole levinnyt koko maan laajuiseksi. Lisäksi turkulaisia harmittaa kaupungin huono salitilanne ja se, että kaavailtu pohjoismainen liiga peruuntui.
Vaikka HCD lopettaa, kokonaan käsipalloilu ei Turusta katoa. Kim Rafkin vakuuttaa, että juniorijoukkueet jatkavat toimintaansa, mutta vielä ei ole varmaa, minkä seuran nimissä.
Käsipalloliiton Wallin: Ikävä uutinen
Käsipalloliiton toiminnanjohtaja Kurt Wallin kommentoi HCD:n lopettamispäätöstä ikäväksi asiaksi. Uutinen ei tullut liitolle kuitenkaan täytenä yllätyksenä, sillä huhuja oli kuulunut.
- Kun seura on perheyritys, se on riippuvainen voimakkaista tukihenkilöistä. Dennis Rafkinin sairastumisen jälkeen seurassa ei löydetty muuta vaihtoehtoa, Wallin arvioi.
HCD:llä oli vasta kymmenvuotinen historia, kun monet muut käsipalloseurat ovat toimineet vuosikymmeniä. Siksi tukihenkilöiden vetäytyminen vei mukanaan koko seuran.
Käsipalloliitto ei ollut vielä torstaina saanut HCD:ltä virallista ilmoitusta SM-sarjasta luopumisesta. Jos Turkuun perustettava uusi seura ei halua jatkaa korkeimmalla sarjatasolla, ensimmäisenä paikkaa tarjottaneen sarjasta pudonneelle HIFK:lle. Liiton kilpailuvaliokunta pohtii asiaa seuraavassa kokouksessaan ensi sunnuntaina.
(MTV3-STT)