Oulun Kärpistä kesken kauden potkut saanut Mikko Haapakoski on jääkiekon Mestis-seuran Jokipoikien uusi päävalmentaja.
44-vuotiaan Haapakosken sopimus joensuulaisseuran kanssa on yksivuotinen. Vuonna 2001 pelaajauransa lopettanut entinen puolustaja toimi Kärppien apuvalmentajana kaudesta 2004-05 lähtien. SM-liigaseuran ykkösvalmentajan pestiä hän ehti hoitaa 2010 maaliskuusta marraskuuhun.
Viime kevään Mestis-mestarin Jokipoikien tämä kausi oli synkkä. Päävalmentajana aloittanut Jukka Varmanen sai kenkää joulukuussa. Uudeksi päävalmentajaksi tuli jääkiekkolegenda Esa Tikkanen, mutta viisi Stanley Cupia pelaajana voittanut Tikikään ei saanut hilattua Jokipoikia pudotuspeleihin.
- Päteviä, ansioituneita, innokkaita ja hyvin erityyppisiä valmentajaehdokkaita oli hakuprosessissa puolen tusinaa, vahvistaa Jokipoikien puheenjohtaja Jussi Jormakka.
- Valinta ei ollut mitenkään helppoa, mutta lopulta oli selvää, että Haapakoski oli parhaiten seuran tavoitteisiin ja toimintatapoihin sopiva päävalmentaja. Mikko on erittäin motivoitunut tulemaan Joensuuhun, arvostaa täkäläistä kiekkokulttuuria ja on sitoutunut kehittämään nuoria pelaajia. Tämä tulee olemaan erittäin hyvä asia myös Jokipoikien oman junioripolun kehittämisen kannalta, toteaa Jormakka tyytyväisenä.
Haapakosken valinnasta kertoi ensimmäisenä Karjalainen verkkosivuillaan.
(MTV3)