Karoliina Kestin etsijäjoukon johtaja: Pian on henkisen purun aika

Viime viikon keskiviikkona kadonnutta laulajaa Matti Inkistä etsittiin Raisionlahden ympäristössä Raisiossa poliisin ja kymmenien vapaaehtoisten voimin 5. toukokuuta 2009.
Lehtikuva
Julkaistu 08.09.2011 08:10(Päivitetty 12.09.2011 02:38)

Karoliina Kestin vapaaehtoisetsintätöitä johtanut Jouko Lehtisalo toivoo, että kaikki Kestiä etsineet vapaaehtoiset kokoontuisivat yhteen.

– Meillä on aina varsinkin isompien juttujen jälkeen pidetty semmoinen purkutilaisuus. Se on myös henkinen purku tämmöisessä tapauksessa. Sen lisäksi pidetään johtoryhmän kanssa teknisiä purkuja, Vapaaehtoisen pelastuspalvelun johtaja Jouko Lehtisalo kertoo MTV3 Uutisille.

Hän odottaa, että vapaaehtoisia tulee purkutilaisuuteen "jossain vaiheessa" noin parisataa. Lehtisalo toivoo, että kaikki Kestiä vapaaehtoisesti etsineet kokoontuisivat yhteen.

Pirkanmaan hätäkeskus sai eilen illalla ilmoituksen, jonka mukaan Tampereen Likolammessa on kuollut ihminen.

Vedestä löytyi nuori tyttö. Tuntomerkkien ja vaatetuksen perusteella on poliisin mukaan todennäköistä, että kyseessä on Tampereella 31. heinäkuuta kadonnut Karollina Kesti.

Lammesta löytyi ruumis — poliisin mukaan todennäköisesti Karoliina Kesti

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa