TPS:ään ykkösmaalivahdin statuksella hankittu Adam Werner on pudonnut nyt pelaavan kokoonpanon ulkopuolelle. NHL:ssäkin piipahtaneen veskarin agentuurissa kaventunut elintila on tiedostettu.
LUE MYÖS: Kriisi-TPS:n maalivahtikuviosta vahva viesti – floppihankinta tipahti pihalle
Werner, 27, siirtyi TPS:ään viime kesänä SHL-seura Malmö Redhawksista, jossa torjui kaksi kautta. Tätä ennen Werner pelasi Pohjois-Amerikassa AHL:ää ja pääsi maistamaan myös NHL-jäitä kahdessa ottelussa Colorado Avalanchessa.
Ruotsalaisvahti lähti kuluvaan sesonkiin TPS:n ykkösmaalivahtina. Hän on pelannut 22 ottelussa ja torjunut 87,53-prosentin varmuudella. Turkulaisseuran kausi on ollut tahmea, eikä ruotsalainen ole pystynyt onnistumaan parhaalla mahdollisella tavalla.
Wernerin asema on heikentynyt selvästi viimeisen kuukauden aikana. TPS pestasi joulukuussa Veini Vehviläisen, joka on aloittanut saapumisensa jälkeen kahta vaille kaikki mustavalkoisten ottelut.
Werner sai lauantaina aloittavan maalivahdin komennuksen kuukauden tauon jälkeen, mutta hän epäonnistui karkeasti HIFK:ta vastaan ja joutui vaihtoon ottelun puolivälissä. Nyt seuraavassa mahdollisessa paikassa tilanne on kärjistynyt katsomokomennukseksi. KalPa-ottelussa maalia vartioi Noa Vali.


