Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kari Tapion poika: Ilman vaimoa en olisi tässä

Kari Tapion poika Jani Jalkanen
Kari Tapion poika Jani Jalkanen
Julkaistu 18.11.2011 12:30

Kari Tapion poika, laulaja Jani Jalkanen on kiitollinen vaimoltaan ja lapsiltaan saamastaan tuesta.

Iskelmälegenda Kari Tapio menehtyi yllättäen 7. joulukuuta 2010. Kari Tapion pojille vuosi surun keskellä on ollut raskas, mutta surusta puhuminen on myös helpottanut heitä. Jani Jalkanen kertoo MTV3.fin Viihdeuutisten haastattelussa lasten ja vaimon hänelle antamasta voimasta. Jani on ollut noin 20 vuotta yhdessä rakkaansa kanssa, aviossa he ovat olleet yhteensä 14 vuotta. Janilla on vaimonsa kanssa myös kolme lasta: 11-vuotias tyttö ja 8- ja 3-vuotiaat pojat.

– Tosiaan, puolet elämästäni olen vaimoni kanssa ollut. Aluksi hän seurusteli kaverini kanssa, mutta kun heillä meni poikki, alkoi meidän välillä tapahtua. Vaimoni on sielunkaverini, hänelle voin sanoa kaiken. Ilman häntä en olisi tässä, Jani kertoo.

Jani keikkailee ahkerasti Hänen Orkesterinsa kanssa, mutta mies vakuuttaa vaimonsa tottuneen jo Janin keikkaelämään.

– Hän on onneksi jo 20 vuoden ajan nähnyt, millaista tämä muusikon elämä on. Ei minun tarvitse hyvitellä poissaolojani mitenkään, mutta tietenkin välillä vaalitaan yhdessäoloa. Totta kai itselläkin pitkillä keikkaputkilla välillä kirraa pääs, kun on ikävä lapsia ja vaimoa.

Jani joutui tänä vuonna viettämään ensimmäistä isänpäivää ilman isäänsä, mutta oma isän rooli helpotti päivän viettoa.

– Kun itse on isä niin sitä ikään kuin tajusi jatkuvuuden. Lapset pitävät järjissään ja auttavat jatkamaan, ei sitä voi vain pysähtyä.

Jani Jalkasen ja Hänen Orkesterinsa albumi Matka jatkuu julkaistaan 23. marraskuuta.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Jean Sibelius olisi nykyajassa kohulööppien vakionimiEuroviisumielenosoitus Ylellä – tältä se näyttiYllättäviä paljastuksia ja erikoisia yksityiskohtia – katso Tähtihetket Linnan juhlistaTuleva vuosi tuo mukanaan haikeuden Martti ja Pantse Syrjälle: "Se on väistämätön"KAJ ja Erika Vikman kommentoivat kohua Euroviisujen ympärillä: "Se on ainakin askel"Näyttävässä frakkiasussa edustanut Matti Myllyaho kokee Linnan juhlat poikkeuksellisella tavalla: "Iso yllätys"
Musiikki

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • Eilen20:07
    Viiden jälkeen

    Jean Sibelius olisi nykyajassa kohulööppien vakionimi

  • Eilen17:36
    Euroviisut

    Euroviisumielenosoitus Ylellä – tältä se näytti

  • 7.12.21:06
    Linnan juhlat

    Yllättäviä paljastuksia ja erikoisia yksityiskohtia – katso Tähtihetket Linnan juhlista

  • 7.12.21:01
    Linnan juhlat

    Tuleva vuosi tuo mukanaan haikeuden Martti ja Pantse Syrjälle: "Se on väistämätön"

  • 7.12.18:01
    Linnan juhlat

    KAJ ja Erika Vikman kommentoivat kohua Euroviisujen ympärillä: "Se on ainakin askel"