Kari Lehtonen vuosikymmenen suurin NHL-pettymys yksittäisistä pelaajista

Kari Lehtonen, Atlanta Trashers (Photo: Scott Cunningham / Getty Images)
Kari Lehtonen, Atlanta Trashers (Photo: Scott Cunningham / Getty Images)Getty
Julkaistu 12.12.2009 10:47

Atlanta Trashersin maalivahti Kari Lehtonen sai julmaa kohtelua jääkiekon Raamattuna tunnetulta The Hockey News -lehdeltä.

Lehti listasi nettisivuillaan vuosikymmenen suurimmat pettymykset jääkiekon NHL-liigassa. Lehtosen nimi löytyy listan sijalta kymmenen. Hän oli ainoa yksittäinen pelaaja, joka nostettiin listalle peliesitystensä takia.

- Tylyä? Ehkä. Vuoden 2002 kakkosvarauksen piti olla seuraava suuri maalivahti, suomalainen torjuja, joka nostaa Atlantaa korkeuksiin. Sen sijaan lukuisat loukkaantumiset ja epätasainen pelaaminen ovat olleet osasyy siihen, että seura ei ole voittanut ikinä yhtään pudotuspeliä, lehti kritisoi.

The Hockey Newsin mukaan 2000-luvun suurin pettymys on ollut työsulkukausi. Kakkosena tulee Todd Bertuzzin raukkamainen niskalyönti, joka päätti Steve Mooren pelaajauran.

Kolmospettymys oli taidottomat seuraomistajat. Seuroista listalle pääsivät Ottawa Senators, Edmonton Oilers, Buffalo Sabres, Montreal Canadiens ja San Jose Sharks.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko