NHL-seura Dallas Starsin ykkösmaalivahdin paikan ottanut Kari Lehtonen sai vajaan viikon aikana kaksi uutta kirittäjää taustalleen.
Seuran tuorein maalivahtihankinta on 30-vuotias Andrew Raycroft, joka toimi viime kaudella Roberto Luongon kakkosvahtina Vancouver Canucksissa.
Raycroft on edustanut vuonna 2000 alkaneella NHL-urallaan myös Boston Bruinsia, Toronto Maple Leafsia ja Colorado Avalanchea. Ykkösmaalivahtina hän pelasi kaudella 2003-04 Bostonissa ja 2006-07 Torontossa.Työsulkukaudella 2004-05 Raycroft pelasi SM-liigaa Tapparassa.
Juhannuksen varaustilaisuudessa Dallas tarttui ensimmäisellä kierroksella 18-vuotiaaseen yhdysvaltalaismaalivahti Jack Campbelliin, joka loisti viime vuodenvaihteessa USA:n maalilla alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa.
Lehtonen tuli viime kauden lopulla Dallasiin Atlanta Thrashersista, jota hän edusti vuodesta 2003 lähtien. Stars teki selkeän linjauksen, kun se ei tarjonnut jatkosopimusta pitkäaikaiselle ykkösvahdilleen Marty Turcolle.
Raycroftin takana NHL-paikasta kilpailevat Brent Krahn ja Matt Climie.
Lue myös:
Ducks-pomo: Olin varma, että menetän Sakun
Sakulle uusi miljoonasopimus
Sakun terveiset uransa jatkoa pohtivalle Teemulle – lue
Olli Jokinen paluupostina Calgaryyn
Nämä asiat Jokinen aikoo tehdä toisin Calgaryssä
Flames-kapteeni puolustaa Jokista suuttuneilta faneilta
Toni Lydman Anaheimiin yhdeksän miljoonan sopimuksella
Kari Lehtonen sai hetkessä kaksi kilpailijaa
Nokelainen sai lopputilin Phoenixista
Niittymäki vaihtaa Kalifornian auringon alle
Niittymäki uudesta sopimuksestaan: Yksi liigan parhaista joukkueista