Syyriassa vallan kaapanneet kapinalliset peräänkuuluttavat kansainväliseltä yhteisöltä ratkaisuja Israelin läsnäolosta Syyrian alueella.
Kapinalliset sanovat pitävänsä Israelin toimia Syyriassa epäoikeudenmukaisina.
Kapinalliset kaatoivat Bashar al-Assadin hirmuhallinnon noin viikko sitten. Israel on tämän jälkeen tehnyt satoja ilmaiskuja Syyriaan sekä lähettänyt joukkojaan demilitarisoidulle puskurivyöhykkeelle.
Israel on kansainvälisen oikeuden vastaisesti miehittänyt Syyrian Golanin kukkuloita vuodesta 1967. Vuonna 1974 alueella sovittiin aselevosta ja sinne muodostettiin demilitarisoitu puskurivyöhyke.
Kapinalliset vaativat myös terroristiryhmän määritelmän poistamista Hayat Tahrir al-Sham (HTS) -ryhmältä, jolla on jihadistijuuret ja joka valtasi Damaskoksen 8. joulukuuta muiden kapinallisryhmien kanssa.
HTS:n juuret ovat terroristijärjestö al-Qaidan Syyrian-haarassa. Useat maat ovat luokitelleet HTS:n terroristiryhmäksi.
Kurdit toivovat demilitarisoitua vyöhykettä
Syyrian kurdit esittävät demilitarisoidun vyöhykkeen perustamista pohjoisessa sijaitsevan Kobanen kaupungin alueelle. Kapinalliset ovat kiristäneet otettaan myös Pohjois-Syyriasta.
– Vahvistaaksemme sitoutumistamme kattavan tulitauon saavuttamiseksi koko Syyriassa, ilmoitamme valmiudestamme ehdottaa demilitarisoidun vyöhykkeen perustamista Kobaneen, sanoi kurdijohtoisten SDF-joukkojen päällikkö Mazloum Abdi.
Kurdit pelkäävät, että kapinalliset valtaavat myös Kobanen. Eilen Syyrian kurdit vaativat kaikkien sotatoimien lopettamista maassa lausunnossa, jota voi pitää kädenojennuksena maan uudelle johdolle.
Al-Assadin hallinnon kaatumisen ohella Turkki-mieliset ryhmät ovat viime aikoina aloittaneet hyökkäyksen kurdijoukkoja vastaan.
Joukot ovat ilmoittaneet vallanneensa Manbijin ja Tell Rifaatin kaupungit. Molemmat ovat keskeisiä kurdien hallussa olevia alueita.
Aiemmin tiistaina Yhdysvallat ilmoitti saaneensa aikaan sopimuksen tulitauon pidentämisestä Manbijin kaupungissa. Tulitauon on määrä kestää ainakin tämän viikon loppuun saakka.
Kurdit ovat vähemmistönä kaikissa asuttamissaan maissa, myös Syyriassa. Kurdeja syrjittiin yli 50 vuotta kestäneen al-Assadin perheen vallan aikana.
Nyt pitkään alistetut kurdit pelkäävät muun muassa rajoitetun itsehallintonsa menettämistä.
