Järjestöjuristin taustasta on hyötyä Juha Viertolan uudessa pestissä Hiihtoliiton toiminnanjohtajana. Viertola ryhtyy luotsaamaan maastohiihdon, mäkihypyn ja yhdistetyn liittoa aikana, jona Hiihtoliitto uudistaa organisaatiotaan.
- Hiihtoliitossa on ainutlaatuinen tilanne. On vaikea sanoa, mihin suuntaan liitto muuttuu, mutta on selvää, että muutosten pitää lähteä jäsenten tarpeista, Viertola sanoi perjantaina Hiihtoliiton johtokunnan nimettyä hänet toiminnanjohtajaksi.
Alppihiihto ja freestyle irtaantuivat viime vuonna Hiihtoliitosta omaksi yhdistyksekseen, ja samanlaisia kaikuja on kevään aikana kuulunut maastohiihdon ja mäkihypyn/yhdistetyn suunnalta. Hiihtoliitto pysyy kuitenkin jatkossakin kattojärjestönä, vaikka lajit toimisivat nykyistä enemmän omillaan.
- On olemassa FIS-linkitys, ja Hiihtoliitto on se organisaatio, joka saa valtionapua, Viertola muistutti työnjaosta. Kansainvälisessä hiihtoliitossa (FIS) suomalaista hiihtourheilua voi edustaa vain yksi järjestö, ja se on Hiihtoliitto.
Viertola siirtyy Hiihtoliittoon toukokuussa Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n (SLU) yhteysjohtajan tehtävästä. Aiemmin oikeustieteen lisensiaatti Viertola oli Suomen antidopingtoimikunnan ADT:n pääsihteeri.
- Tunnen urheilua sisältä. Lähiaikojen tärkeimpiä tehtäviämme on varmistaa Vancouverin olympiajoukkueelle hyvät lähtökohdat kisoihin ja siellä menestymiseen, Viertola painotti.
Viertolan valinta toiminnanjohtajaksi liittyy Hiihtoliiton marraskuussa tekemiin päätöksiin organisaation keventämisestä. Liiton johtokunta lakkautti yhdeksän tehtävää, muun muassa nykyisen toimitusjohtajan Jari Piiraisen pestin. Piirainen lähtee liitosta alkukesästä.
- Meidän pitää varmistaa se, että viestikapulaa vaihdettaessa tieto siirtyy. Viertolalla on kokemusta ja näkemystä, liiton puheenjohtaja Jaakko Holkeri perusteli valintaa.
Loppusuoralle toiminnanjohtajan valintaprosessissa pääsi puolenkymmentä hakijaa.
Lue myös: Porttilan blogi: Luurangot kaapista
(MTV3-STT)