Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jordan: Häkkisen testaaminen kosmetiikkaa

Eddie Jordan, kuva: Mark Thompson
Eddie Jordan, kuva: Mark ThompsonGetty
Julkaistu 30.11.2006 18:19

Mika Häkkisen ilmestyminen testikuskiksi on herättänyt monenlaisia arvailuja hänen tulevaisuudestaan. Torstaina Häkkistä siteerattiin jälleen laajasti hänen vakuutellessaan pysyvänsä DTM-sarjassa.

Monien mielestä Häkkisen ajamien testikierrosten hyöty on McLarenille vähintääkin kyseenlainen, vaikka tallilla onkin hankala tilanne testeissä: maailmanmestari Fernando Alonso ei vapaudu sopimuksestaan Renaultin kanssa ennen vuodenvaihdetta, eikä siksi saa vielä testata McLarenia.

- Tämä on pelkkää kosmetiikkaa. En näe tässä mitään muuta logiikkaa. Häkkinen tarvitsee paljon enemmän aikaa kuin yhden päivän ymmärtääkseen autoa ja sen teknologiaa, entinen tallipäällikkö Eddie Jordan arvioi. Hän viittasi formula ykkösissä tapahtuneisiin lukuisiin muutoksiin sen jälkeen kun Häkkinen viimeksi ajoi kilpaa vuonna 2001.

Tuolloin formuloissa oli kymmenen sylinteriä, kun määrä on nykyisin kahdeksan. 38-vuotias Häkkinen ei ole istunut formulan ratissa viiteen vuoteen, mikä on moottoriurheilussa ihmisikä. Lisäksi Häkkinen ei formulauransa aikana suinkaan profiloitunut suurena testikuskina.

- En usko, että (tallipäällikkö) Ron Dennis ja (Mercedesin urheilujohtaja) Norbert Haug ovat sentyyppisiä henkilöitä, että he leikkisivät tällä asialla, Minardin entinen tallipäällikkö Paul Stoddart arvioi.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Poliisi otti kiinni neljä ihmistä – liittyivät Helsinki ilman natseja -mielenosoitukseenKatso vuoden hienoimman illan tunnelmat ja haastattelut MTV Uutisten erikoislähetyksestäLionel Messi vei Inter Miamin MLS-mestariksiNäyttävässä frakkiasussa edustanut Matti Myllyaho kokee Linnan juhlat poikkeuksellisella tavalla: "Iso yllätys"Mohamed Salahilta raju purkaus kohtelustaan – välit päävalmentajaan tulehtuneet: "Joku halusi, että saan syyt niskoilleni"Kuitulisiin liittyy harhakäsitys – Hanna Partanen muistuttaa: "Ei todellakaan valitettavasti niin ole"