JHL:n ja Pron odotetaan kertovan kantansa neuvottelutulokseen valtion työriidassa

2901-JUKO
Valtion 76 000 palkansaajan virka- ja työehdoista saatiin neuvottelutulos viime viikolla.All Over Press
Julkaistu 05.05.2025 05:22

MTV UUTISET – STT

Valtion 76 000 palkansaajan virka- ja työehdoista saatiin alustava sopu viime viikolla.

Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n ja Ammattiliitto Pron odotetaan kertovan tänään, hyväksyvätkö ne neuvottelutuloksen valtion uudesta virka- ja työehtosopimuksesta.

Valtion 76 000 palkansaajan virka- ja työehdoista saatiin neuvottelutulos viime viikolla. Sen sisällöstä kerrotaan julkisuuteen, jos kaikkien osapuolten hallinnot hyväksyvät sovun. Tällöin myös muun muassa Hätäkeskuslaitosta ja tiettyjä poliisilaitoksia koskevat lakonuhat perutaan.

JHL kertoo verkkosivuillaan, että liiton edustajisto käsittelee neuvottelutulosta tänään.

Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö Juko siunasi neuvottelutuloksen jo perjantaina.

Helsingin Sanomat kertoi perjantaina lähteidensä tietoihin perustuen, että valtion, kuntien ja hyvinvointialueiden työntekijät ovat saamassa niin sanotun yleisen linjan mukaiset palkankorotukset. HS:n mukaan julkisen sektorin palkkoja korotetaan 7,8 prosenttia kolmen vuoden aikana.

Työnantajapuolta neuvotteluissa edustaa Valtion työmarkkinalaitos. Se vie sopimuksen valtioneuvoston hyväksyttäväksi. Valtioneuvoston ennakoidaan käsittelevän asiaa toukokuun aikana.

Tuoreimmat aiheesta

Työelämä