Jessie-papukaijalta rääväsuinen vastaus katolle kiivenneille pelastajilleen – palomiehet riemuissaan

Kun karannut Jessie-papukaija oli nököttänyt talon katolla kolme päivää, omistaja soitti palokunnan paikalle. Palomiesten suureksi riemastukseksi lintu käski pelastamaan kiivennyttä miestä "suksimaan kuuseen" ja lennähti sitten toiselle katolle.
Yllä olevalla videolla kerrotaan koiran adoptoinnista.
Turkoosin ja keltaisen kirjava Jessie-papukaija nökötti kolme päivää talon katolla Edmontonissa, Pohjois-Lontoossa.
Lopulta palokunta kutsuttiin paikalle pelastamaan sinikelta-ara ahdingostaan. Linnun omistaja ja eläinpelastuspartio eivät olleet onnistuneet houkuttelemaan Jessietä pois katolta.
Alkoi kiroilla runsaasti
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Omistaja neuvoi tikkaita kiipeämään lähtevää palomiestä kokeilemaan, auttaisiko, jos Jessielle sanoisi ”rakastan sinua”.
Jessie vastasi ensin takaisin, ”minäkin rakastan sinua”, mutta sen jälkeen muuttui ääni kellossa. Se nimittäin käski pelastajaansa suksimaan kuuseen.
Jessie ja nimeltä mainitsematon linnun omistaja puhuvat myös turkkia ja kreikkaa, joten tiimi yritti muillakin kielillä maanitella tipua alas, mutta siitä ei ollut mitään hyötyä. Jessie vain jatkoi voimasanojen viljelyä, mikä oli palomiehistä hurjan viihdyttävää.
Linnulla kaikki hyvin
Omistaja oli aiemmin pelännyt, että Jessiellä oli jokin hätänä, kun se ei suostunut tulemaan alas katolta. Ei ollut tietoa, oliko lintu kenties loukannut itsensä.
Pelastusoperaation aikana kävi kuitenkin ilmi, että papukaija oli täysin kunnossa. Lopetettuaan solvausten syytelyn se lennähti toisen talon katolle, sieltä puuhun ja lopuksi omistajansa luo.
Lähteet: Metro.co.uk, Dailymail.co.uk
Uusimmat
-
23:37
Florida luisui kuilun partaalle – törmäsi Tampa Bay -vahti Vasilevskiin
-
23:21
Zelenskyi: Ukraina voi menettää jopa 100 sotilasta päivässä idässä, Venäjä sanoo olevansa valmis jatkamaan neuvotteluja – MTV seuraa sotaa
-
23:07
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:50
MM-kisoihin saapunut NHL-tähti pisti heti show'n pystyyn – Ruotsi otti murskavoiton Norjasta
-
22:33
AC Milan juhlii Serie A:n mestaruutta – Zlatan laittoi sikariksi
-
22:25
Valioliiga-kausi päättyi rajuun kaaokseen – ruotsalaisvahti joutui Manchester City -fanien pahoinpitelemäksi
-
21:50
Ville Husso pääsee suureen valokeilaan – NHL-seuran tähtivahti sivuun Colorado-sarjasta
-
21:49
Ranska–Sveitsi-ottelussa kunnon nyrkkikäräjät: "Tässä meni jäähyt ihan väärin"
-
21:17
Aurinko kuvattiin ennätysläheltä – mystinen "kuuma lähde" paljastui
-
21:12
Saksan MM-pelaajalla yllättävä yhteys Patrik Laineeseen, suomalainen isä ällistyi poikansa kisakutsusta – "Se oli sensaatio"
-
21:04
Leijonien jässikkä ensi kaudeksi Ruotsiin? Kommentoi itse tilannetta: "Otan pienen tauon"
-
20:44
Lotta Hintsa pääsi legendaarisen lehden malliksi – kaunottaren erityinen toive hyväksyttiin: "Pyysin, että niitä ei oteta pois"
-
20:43
PSG:hen jäänyt Kylian Mbappe lähetti viestin Real Madridille – "Olen heidän ykkösfaninsa"
-
20:31
Ferrari aloittaa tutkinnan Charles Leclercin kohtalosta – havainto sai silti tallipomo Mattia Binotton myhäilemään
-
20:24
Tutkimus: Tämä seikka tekee naisista viehättävämpiä muiden silmissä
-
20:21
Tutkijalta suoraa tekstiä: Vihreissä ei ymmärretty sunnuntailisien yleisyyttä: "Tällaiset lisät ovat joidenkin alojen ansiokehitykselle olennaisia"
-
20:12
Manchester City esitti ilmiömäisen nousun viidessä minuutissa – juhlii Valioliigan mestaruutta
-
20:02
Apinarokkoaalto levinnyt uusiin maihin Euroopassa, Belgia ottaa käyttöön 3 viikon karanteenin – lue lista varmistetuista maista
-
20:00
Johanna Harlin kuvasi hetken, kun hän teki positiivisen raskaustestin – murtui vuolaaseen itkuun
-
19:56
Venäjän liikenneministeri myöntää: Pakotteet ovat aiheuttaneet vakavia ongelmia: "Ovat rikkoneet käytännössä kaiken logistiikan maassamme”
-
Lataa lisää