Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Japani aloitti vuosikymmenten tauon jälkeen kaupallisen valaanpyynnin – alukset lähtivät matkaan aamulla kritiikistä huolimatta

Patrick Dykstra / Barcroft Media/ All Over Press
Julkaistu 01.07.2019 09:16(Päivitetty 01.07.2019 19:05)

MTV UUTISET – STT

Japani on aloittanut kaupallisen valaanpyynnin vuosikymmenien tauon jälkeen. Pyyntialukset lähtivät matkaan Kushiron kaupungin satamasta maanantaina aamulla.

Japanin päätöstä jatkaa kaupallista valaanpyyntiä on kritisoitu kansainvälisesti. Esimerkiksi luonnonsuojelijat ovat kutsuneet käytäntöä julmaksi sekä vanhanaikaiseksi. Japani puolestaan on jo kauan sanonut, että valaanpyynti on maan perinne, eikä kansainvälisen yhteisön tulisi puuttua asiaan.

Japanissa valaanpyyntiyhteisöt ovatkin ottaneet päätöksen vastaan ilomielin, ja pyyntialukset saateltiin maanantaina matkaan seremoniallisesti.

– Sydämeni on tulvillaan onnea, ja olen syvästi liikuttunut, sanoi japanilaisen valaanpyyntiliiton puheenjohtaja Yoshifumi Kai puhuessaan satamaan kerääntyneille ihmisille.

– Tämä on pieni ala, mutta olen ylpeä valaanpyynnistä. Ihmiset ovat pyydystäneet valaita kotikaupungissani yli 400 vuotta.

Valaanpyyntialuksia lähti maanantaina matkaan myös muista satamista, kuten Länsi-Japanissa sijaitsevasta Shimonisekista.

Japani kiersi kieltoa aiemmin

Japani päätti vetäytyä Kansainvälisestä valaanpyyntikomissiosta (IWC) viime vuoden lopulla. IWC kielsi kaupallisen valaanpyynnin vuonna 1986, kun osa valaslajeista oli pyydetty sukupuuton partaalle. Japanin mukaan valaskannat ovat elpyneet riittävästi, jotta kaupallinen pyynti voidaan nyt aloittaa.

Maan hallituksen edustaja kertoi viime vuoden lopulla, että kaupallinen valaanpyynti rajoitetaan Japanin aluevesille. Pyyntiä ei harjoiteta Antarktiksella tai eteläisellä pallonpuoliskolla.

Japani oli jo kiertänyt kaupallisen valaanpyynnin kieltoa ennen IWC:stä irtautumista. Maa tappoi vuosittain satoja valaita "tieteellisiin tarkoituksiin", vaikka niiden liha päätyi myyntiin.

Muun muassa Australia ja Uusi-Seelanti ilmaisivat pettymyksensä Japanin päätökseen vetäytyä komissiosta.

– Australia vastustaa edelleen päättäväisesti kaikkea kaupallista ja niin kutsuttua tieteellistä valaanpyyntiä, todettiin maan tuolloisten ulko- ja ympäristöministerien lausunnossa viime vuonna.

Humane Society International -järjestö kritisoi Japanin paluuta kaupalliseen pyyntiin maanantaina.

– Tämä on kansainvälisesti surullinen päivä valaiden suojelulle, kommentoi järjestöön kuuluva Nicola Beynon.

Hermostunut, mutta onnellinen

Japanin kalastusvirasto kertoi maanantaina, että joulukuun loppuun asti kestävälle kaudelle on asetettu 227 valaan pyyntikatto.

– Olen hieman hermostunut, mutta onnellinen että voimme aloittaa pyynnin, kertoi valaanpyyntiin maanantaina lähtenyt 23-vuotias Hideki Abe.

– En usko, että nuoret tietävät miten valaanlihaa kokataan tai syödään. Haluan useamman ihmisen maistavan sitä ainakin kerran.

Kalastusviraston päällikkö Shigeto Hase osallistui Kushirossa seremoniaan, jossa pyyntialukset lähetettiin matkaan.

– Kaupalliseen valaanpyyntiin palaaminen on ollut valaanpyytäjien kiihkeä toive ympäri maan, Hase sanoi.

Hänen mukaansa kaupallisen valaanpyynnin jatkaminen varmistaa, että kyseinen elämäntapa siirtyy myös seuraaville sukupolville. Japanissa valaanliha oli tärkeä proteiinin lähde toisen maailmansodan jälkeisinä vuosina, kun maa oli köyhä.  

Lisää aiheesta:

Suomeen tuotu tonnitolkulla laitonta valasmakkaraa koirien ruoaksiJapani vaatii Grönlantia luovuttamaan etsintäkuulutetun ympäristöaktivistinIslanti sallii taas valaanpyynnin tilapäisen kiellon jälkeenIslanti jäädyttää valaanpyynnin ainakin elokuun loppuun saakkaJapani aloittaa kaupallisen valaanpyynnin jälleen ensi kesänä – päätöstä kritisoituJapani aloittaa valaanpyynnin uudelleen huomenna – jahti jatkuu kuukausia
JapaniValaatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Japani
  • 30.10.14:11
    Toyota

    Toyota kutsuu Suomessa yli 1 250 autoa tarkastukseen

  • 28.10.05:32
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat ja Japani allekirjoittivat sopimuksen mineraaleista ja maametalleista

  • 21.10.14:35
    Ulkomaat

    Moottoripyöräilevä hevirumpali nousi Japanin ensimmäiseksi naispääministeriksi

  • 14.10.17:22
    Ruoka

    Sushiakin suositumpaa! Japanin omaa "karjalanpiirakkaa" saa Suomestakin

  • 3.10.15:53
    Politiikka

    "Japanin Thatcher" voi nousta maan ensimmäiseksi naispääministeriksi – hän ei hyväksyisi kruunua naiselle