Tekeillä olevan jääkiekon Euroopan "superliigan" yhteyshenkilö Suomessa on Tapparan entinen puheenjohtaja Kai Miesmäki.
Suomalaisseurojen lisäksi ruotsalaisia, saksalaisia, sveitsiläisiä, itävaltalaisia, tshekkiläisiä ja slovakialaisia seuroja sisältävä uusi liiga pyrkii käynnistämään toimintansa jo keväällä 2012.
- Ruotsalaiset ovat tehneet selvityksiä pitkin talvea ja ne ovat edelleen tekeillä. Odotamme seuraavaa tapaamista heidän kanssaan, jotta saisimme vähän lisää konkretiaa tähän, Miesmäki kertoi suunnitelmien etenemisestä MTV3:lle.
- Kova haaste se on, jos se käynnistyy jo 2012. Paljon on asioita, jotka pitää vielä selvittää ja jotka tulee sopia. Seuroja sitoo erilaiset sitoumukset ja sponsorisopimukset ja jos osa SM-liigajoukkueista lähtee, niin täytyyhän sekin sopia miten liiga organisoituu sen jälkeen, että jääkiekolle ei tule mitään vahinkoja tässä.
Tällaiseen liigaan on kuitenkin ihan konkreettinen ja iso halu?
- Näin olen ymmärtänyt, eikä se koske vain SM-liigassa olevia seuroja vaan myös laajemmalti Euroopassa on tällaista halua.
Miesmäki kertoo, että SM-liigasta mukaan lähtevät seurat eivät ole vielä selvillä, vaan asioita selvitellään jahka liigaa on informoitu suunnitelmista.
- Tätä on nyt pienemmässä piirissä viety eteenpäin. Tarkoitus on informoida SM-liigaa tästä tilanteesta ja sen jälkeen katsotaan, millä porukalla mennään eteenpäin.
- Ei ole sovittu kuinka moni seura on lähdössä mukaan. Lukumäärä voi olla vähän muuttuva. Ehkä se on kymmenen, pidän kuitenkin todennäköisenä, että se on vähemmän, Miesmäki uskoo.
SM-liigaseurat on tarkoitus haastatella ja tämän jälkeen selvitellään kenellä on resursseja lähteä mukaan.
- Rahoitus on varmasti suurin haaste sekä koko liigan, että siihen osallistuvien seurojen osalta. Täytyy löytää kansainvälisiä yrityksiä, jotka ovat valmiita tähän satsaamaan.
- Uskon, että liiga tulee toteutumaan. Vuosi 2012 on kuitenkin kovin haasteellinen.