Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ivan Puopolon kolumni: Ranskassa raivostuttiin, kun mies sanoi pitävänsä 25-vuotiaista naisista ja syy sille löytyy jälleen kerran evoluutiosta

Julkaistu 12.01.2019 12:20

MTV UUTISET

Ranskassa viime viikolla 50-vuotias koko kansan tuntema mieskirjailija Yann Moix sanoi haastattelussa, että pitää nuorten, mutta ei vanhojen naisten vartaloista.

– 25-vuotiaan naisen vartalo on upea. Yli 50-vuotiaan naisen vartalo ei ole upea laisinkaan, hän sanoi.

Ranska raivostui ja alkoi villi henkilöön käyvä hyökkäysten karnevaali, kirjoittaa MTV Uutisten kolumnisti Ivan Puopolo. 

Moixia syytettiin kuvottavaksi, imbesilliksi ja pikkusieluiseksi. Luonnollisesti joku otti esiin myös painoindeksin ja totesi hänen olevan läski, vaikka ainakaan lehtikuvien perusteella Moix nimenomaan ei ole läski vaan hoikka.

Jokainen ymmärtää, että Moixin todellinen virhe oli se, ettei hän valehdellut vaan sanoi, mitä ajatteli. Ironisesti Moixin solvaaminen läskiksi onkin vale, joka kohdistui häneen siksi, että hän itse puhui totta.

Mutta juuri tämä on olennaista. Ollakseen mautonta solvaamisen täytyy olla totta.

Oletetaanpa, että Moix todellakin olisi ylipainoinen. Jos niin olisi, olisi hänen solvaamisensa "läskiksi" ollut mautonta. Nyt henkilöön käyvä hyökkäys sallittiin, koska se ei pidä paikkaansa. Ihmisiä sopii siis haukkua, kunhan ei puhu liian totta.

Sama koskee hänen nimittämistään "imbesilliksi".

Moix on yksi Ranskan myydyimpiä kirjailijoita ja elokuvaohjaaja, jolla on oma talk show. Hän on voittanut useita kirjallisuuden alan palkintoja, ja hänellä on kaksi akateemista loppututkintoa.

Moix on siis kulttuurivaikuttaja, joka aivan ehdottomasti kuuluu ranskalaiseen intellektuelliin. Koska ”imbesilli” ei ilmiselvästi pidä paikkaansa, sillä voi huoletta ampua.

Jos Moix sairastaisi vaikkapa jotain neurologista sairautta, joka vaikuttaisi hänen motoriikkaansa tai kognitiivisiin kykyihinsä, olisi ”imbesilli” äärimmäisen mauton kommentti.

Kaikki totuudet eivät ole mauttomia

Silti kaikki totuudet eivät ole mauttomia. Voin esimerkiksi huoletta todeta, että Juha Sipilä on Suomen pääministeri, eikä siitä pillastu kuin korkeintaan hänelle kateellinen Antti Rinne.

Herääkin kysymys: millaiset totuudet ovat mauttomia? Sellaiset jotka kohdistuvat hierarkiassa alapuolella oleviin.

Tämä hierarkia tunnetaan biologiassa kelpoisuutena. Hieman tieteellistä määritelmää venyttäen kelpoisuutta voi ajatella yksilön lisääntymisen todennäköisyytenä. Mitä parempi kelpoisuus on, sitä paremmat mahdollisuudet lisääntymiseen ovat.

Kelpoisuutta haittaavia tekijöitä, kuten vaikkapa puutteellista ulkonäköä tai sairautta, ei ole soveliasta osoitella. Lisääntymismenestystä heikentäviä ominaisuuksia ei saa sanoa ääneen.

Tutkimus toisensa perään osoittaa, että miehet preferoivat 18-25-vuotiaita naisia. Se on yhdenmukaista myös seksuaalivalinnan teorian kanssa, sillä sen ikäisenä nainen on hedelmällisimmillään.

Koska iästä on haittaa lisääntymismenestykselle, ja Moix teki sen suorilla mielipiteillään näkyväksi, roihahti Ranskassa raivo. Hän sanoi jotain, mikä on "liian" totta ja kohdistuu kelpoisuushierakian heikompiin.

Ikä haittatekijä miehellekin

Raivo puolestaan on osoitus siitä, että ihmiset tietävät sen, minkä tutkimukset osoittavat: miehet preferoivat nuorempia naisia. Jos Moix olisi sanonut, että pitää 50-vuotiaista, mutta ei 25-vuotiaista, mitään sen suurempaa kohua ei olisi seurannut.

Kannattaa kuitenkin muistaa, että ikä on yhtä lailla haittatekijä miehelle - siis Moixille itselleen. Sama koskee minua, koska olen ylittänyt neljänkympin kriittisen rajapyykin. Se on ikä, jolloin miehen arvo parisuhdemarkkinoilla putoaa kuin Stockmannin kurssi pörssissä.

Eipä silti mitään hätää. Luonto nimittäin on iän suhteen täydellisen oikeudenmukainen, sillä kaikki saavat vuorollaan olla 25-vuotiaita! 

Lisää aiheesta:

Ivan Puopolon kolumni: "No, mikäs tänään on rasistista?"Ivan Puopolon kolumni: Seisokaa mielipiteidenne takana ja lopettakaa jatkuva anteeksipyytely!Ivan Puopolon kolumni: Jussi Halla-aho ja Johanna Vehkoo osoittavat, että sananvapaus on helppo pitää itsellä, mutta vaikeaa antaa muilleIvan Puopolon kolumni: Tämän takia feministit vihaavat Kulttuuritalolla esiintyvää oikeiston pop-älykköä Jordan PetersoniaIvan Puopolon kommentti: Kirjamessut päättyivät kaikkien aikojen ennätykseen, mutta taustalla velloi jotain ihan muutaIvan Puopolon kolumni: Katsokaa minua, olen hyvä ihminen!
MielipiteetKolumniIvan PuopoloKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Mielipiteet
  • 10.9.10:36
    Puola

    Venäjän droonit lensivät Nato-maan taivaalla – presidentti Stubb: "Rauhan sijasta Venäjä hakee eskalaatiota"

  • 10.9.06:55
    Kommentti

    Kirjeenvaihtajan kommentti: Von der Leyenia odottaa kritiikkiryöppy

  • 9.9.08:05
    Retkeily

    Kommentti: Testasin yöpymistä Alone Suomi -hengessä yksin luonnon armoilla – ruuan puute yllätti nopeasti

  • 7.9.09:51
    Kolumni

    Helena Petäistön kolumni: Totuuden kertominen oli liikaa – huomenna kaatuu taas Ranskan hallitus

  • 4.9.21:45
    Ensitreffeillä

    Ensitreffit-parit tiukassa syynissä – onko tällä parilla tulevaisuutta?