IS: Lapsen pahoinpitelystä epäilty näyttelijä pääsi sovintoon vanhempien kanssa

Teemu Lehtilä on näytellyt Salatuissa elämissä. (Kuva: Tea Karvinen/Lehtikuva)
Teemu Lehtilä on näytellyt Salatuissa elämissä. (Kuva: Tea Karvinen/Lehtikuva)
Julkaistu 28.09.2010 08:14

Entinen Salkkari-tähti, näyttelijä Teemu Lehtilä ei joudu Ilta-Sanomien mukaan oikeuteen tapauksesta, jossa hän kovisteli pikkupoikaa uimarannalla.

– Asia on käytännössä sovittu. Oikeusjuttua ei tule. Toivottavasti asia on tämän kuun aikana osaltani loppuun käsitelty, Lehtilä kommentoi Ilta-Sanomissa.

Lehtilä otti kiinni pojan, jonka epäili heitelleen kiviä toisten lasten päälle uimarannalla. Hän puristi poikaa niskasta ja tiukkasi häneltä, kuka kiviä oli heittänyt. Lehtilän seurueeseen kuulunut 3-vuotias tyttö oli saanut kiviä päälleen, mutta kyseinen poika ei ollut niitä heittänyt.

Pojan vanhemmat tekivät tapauksesta rikosilmoituksen, ja poliisi tutki sitä epäiltynä pahoinpitelynä. Poliisi sai vietyä asian kuitenkin sovitteluun.

Lähde: Ilta-Sanomat

(MTV3)