Ilveksen veikkausliigaseuran puheenjohtaja Ilkka Pohjoismäki kertoo MTV Urheilulle syyt päävalmentaja Jarkko Wissin hieman yllättäviin potkuihin. Pohjoismäki nimeää potkujen pääsyyksi seurassa syntyneen luottamuspulan.
LUE MYÖS: Ilvekseltä kova yllätysratkaisu - meritoituneelle päävalmentajalle potkut!
Jarkko Wiss valmensi Ilvestä viiden ja puolen kauden ajan. Tulosta tuli, kun Wiss luotsasi tupsukorvat Suomen cupin voittoon 2019 ja ensimmäisille SM-mitaleille 32 vuoteen kauden 2017 päätteeksi.
Menestyksestä huolimatta seuran sisällä on kytenyt. Luottamus nakertui Wissin ja seurajohdon välillä lopulta siihen pisteeseen, että päävalmentajalle näytettiin ovea maanantaina.
MTV Urheilun tavoittama Ilveksen puheenjohtaja Ilkka Pohjoismäki kertoo perustelut Wissin lähtöpasseille.
– Halutaan olla kiinnostava joukkue tulevaisuudessa kaikentyyppisille pelaajille, ja meidän täytyy saada siihen muutosta. Meillä syntyi luottamuspula pitkän matkan varrella. Ne eivät ole yksittäisiä asioita, vaan halutaan olla menestyvä ja kiinnostava joukkue niille junioreille, joita me kasvatamme strategian mukaisesti Ilves ry:n kautta. Menestys edellyttää myös kokeneita pelaajia. Siihen liittyy paljon näitä asioita. Luottamuspula on pitkän ajan tulos, Pohjoismäki sanoo.
Ilves on tällä hetkellä Veikkausliigassa seitsemäntenä. Joukkueessa on käynyt ovi tiuhaan jo ennen päävalmentajan potkuja, sillä pelaajistossa on ollut sivusta katsottuna hämmentävän paljon vaihtelua.


