Oulun Idols-koelauluissa tuomariston eteen marssii varsin erikoinen kolmikko. Mikä laulajia yhdistää ja löytyykö heiltä riittävästi taitoja?
Oulun Idols-karsinnoissa onneaan koittaa kolme kaverusta, joita yhdistää yhteinen työ puhelinmyyntialalla. Nyt koko kolmikko haluaa vaihtaa tylsän sisätyön laulajan hommiin.
– Meillä on samanlainen kohtalo, kun päästiin kesätöihin puhelinmyyjiksi. Loppukesästä sitten perustimme firman bändin ja soitimme yhdessä kesäjuhlassa, Heikki Sitomaniemi selvittää.
Nuorukainen yllättyi bänditoveriensa musikaalisista kyvyistä.
– Jonnalla on mahtava ääni ja Jussi on älyttömän hyvä kitaristi. Sitten aloimme hengailla vain yhdessä ja meistä tyli ystäviä, Heikki tarkentaa.
Myöhemmin porukalle heräsi idea Idols-kisaan osallistumisesta. Heikin matkaan koelauluihin lähti myös Jonna Sipola sekä Jussi Tirkkonen.
Laulutunneille vasta karsintojen jälkeen?
Kaverukset suunnittelivat hurmaavansa Idols-raadin kukin hieman erilaisilla kappalevalinnoilla. Heikki paljasti täräyttävänsä ilmoille itse tekemänsä folk-henkisen kappaleen ja Jonna puolestaan aikoi luottaa Guns N' Roses -yhtyeen menevään kipaleeseen Sweet Child O' Mine.
– Mua jännittää niin paljon poikienkin puolesta, että mahassa tuntuu, Jonna kuvailee tuntojaan.
Jussi puolestaan oli päättänyt vakuuttaa Idols-tuomariston Harmaaja-yhytyeen kappaleella Kuinka me voimme. Mies kertoi myös kehittää laulutaitojaan karsintojen jälkeen, kävi kisassa miten tahansa.
– Kyllä mulla on viimeistään koelaulujen jälkeen tarkoitus lähteä laulutunneille, Jussi paljastaa.
Ystävykset pääsevät vuorollaan koittamaan onneaan tiukan tuomarinelikon eteen, mutta Idols-raadilla onkin erikoinen yllätys yhdelle kolmikon jäsenistä.
Idols sunnuntaina 1. tammikuuta 2012 klo 19.30 MTV3-kanavalla!
(MTV3)