Suomen selkeä 0-3-tappio Tshekille ei jättänyt sijaa jossitteluille, ja sen tiesivät kenties parhaiten lehdistön eteen taiston jälkeen astelleet jalkapallomaajoukkueen pelaajat. Kapteeni Sami Hyypiä puki mietteet sanoiksi tutulla, tällä kertaa täysin sopivalla kommentilla.
- Parempi joukkue voitti.
Hyypiän johtamalla puolustuksella riitti painetta, ja "vain" kolme päästettyä jopa mairittelee suomalaisia. Tshekki teki illasta puolustukselle melkeinpä mahdollisimman vaikean.
- Tshekillä riitti liikettä ja paikkojen vaihtoa, mikä teki meidän hommasta vaikeaa. Vladimir Smicer eritoten tuli laidasta keskelle hyvin, ja juuri siitä eka maalikin lähti, Hyypiä mietiskeli.
Ottelun jo alussa ratkaissut osuma jäi kismittämään.
- (Maalintekijä Tomas) Jun teki hyvän juoksun selkäni taakse, ja eihän näillä vanhoilla jaloilla jaksa... no ei vaan, oli se Tshekillä hyvin pelattu tilanne. En tiedä, oliko Janne (Saarinen) jo siinä vaiheessa kentän pinnassa, ja vaikuttiko se sitten myös tilanteeseen, kapteeni muisteli.
Suomen pelistä Hyypiältä ei tarkempaa analyysiä hetimiten irronnut, mutta yleisluontoinen, maajoukkueen tilaa jo pidemmältäkin ajalta kuvaava miete sentään.
- Hyökkäyssuuntaan jäi parannettavaa, jotain puuttuu. En tiedä, mitä.
