HV-71:n Luoma: Ylpeys ja raha motivoivat

Mikko Luoma, (kuva: MTV Oy)
Mikko Luoma, (kuva: MTV Oy)MTV
Julkaistu 02.12.2008 15:30(Päivitetty 02.12.2008 16:09)

Champions Hockey Leaguen jatkopeleistä ulosjäävän HV-71:n Mikko Luoma luottaa joukkueensa syttyvän huomiseen Blues-otteluun. Ruotsin mestari kenraaliharjoitteli kotikamppailuun voittamalla Rögle BK:n Elitserienissä maanantai-iltana 3-2.

- Mielenkiintoista nähdä, millainen ottelusta Bluesia vastaan muodostuu. Molemmilla joukkueilla on paljon loukkaantuneita, luottopuolustaja Luoma mietiskelee.

Jönköpingin kiekkoylpeydellä ei siis ole enää mahdollisuuksia CHL:n välieriin, sillä lohkon semifinalisti on varmuudella tappioitta Eurooppaa valloittanut Blues.

- Kyllä sitä aina kaikkensa antaa jäällä ja ylpeydestä pelataan. Ja onhan CHL-otteluissa tietysti se rahapanoskin, sanoo Luoma viitaten 50 000 euron pottiin, jonka jokainen seura saa CHL:ltä jokaisesta voitetusta ottelusta.

- Uskon, että huomenna pelaamme tavallista laajemmalla materiaalilla. Joukkueen juniorit saavat varmasti hyvän näyttöpaikan.

Edelliset kolme CHL-kamppailua torjunut HV-71:n ykkösmaalivahti Stefan Liv on sivussa loukkaantuneena, mutta Andreas Andersson on hoitanut leiviskänsä Elitserienissä erinomaisesti.

Valmentaja Kent Johanssonin mukaan joukkueen motivaatio hoituu kuin itsestään.

- Nuorempien ja kokemattomampien pelaajien saadessa enemmän jääaikaa, ei mitään asennoitumisvaikeuksia varmasti nähdä, Johansson tuumii.

Blues saapui Jönköpingiin iltapäivällä ja harjoittelee myöhemmin illalla.

Teksti: Toni Immonen

HV-71 - Blues MTV3 MAX:lla ja Netti-tv:ssä keskiviikkona 3.12. klo 20.15.-23.15.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko