Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Hurja potkuhuhu F1:stä – "Olen hyvin yllättynyt"

Uset medialähteet kertovat, että Ferrarin tallipomo Frederic Vasseur on potku-uhan alla.
Uset medialähteet kertovat, että Ferrarin tallipomo Frederic Vasseur on potku-uhan alla./All Over Press
Julkaistu 13.06.2025 19:00
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Useat medialähteet Italiassa kertovat, että Ferrarin tallipäällikkö Frederic Vasseur on potku-uhan alla heikkojen tuloksien vuoksi. Aiheesta uutisoi Sportbladet.

Ferrarin tulokset ovat olleet heikkoja tällä kaudella. Ainoa voitto on tullut Kiinan sprinttikilpailusta, jossa Lewis Hamilton oli ykkönen. Varsinaisissa GP:issä paras sijoitus on Charles Leclercin toinen tila Monacosta. Leclerc on ollut varsinaisissa kilpailuissa kolmesti palkintokorokkeella ja Hamilton ei kertaakaan. 

Tänä viikonloppuna F1-sirkus on Kanadassa, jossa Leclerc oli kommentoinut potkuhuhuja medioille.

– Olen todella yllättynyt. Minulla ei ole mitään hajua, mistä tällainen tulee, joten jätän sen yksinkertaisesti huomioimatta. En ole sanonut mitään asiasta viime kilpailujen aikana. Sanon päinvastoin joke kerta, kuinka paljon rakastan tätä tiimiä ja kuinka mielelläni olen viemässä Ferraria takaisin huipulle. Siksi olen yllättynyt, Leclerc totesi.

Leclerc on kuljettajien MM-sarjassa viidententä ja Ferrari toisena valmistajien sarjassa. Hamiltonin sijoitus on kuudes.

– McLaren on ottanut valtavan askeleen eteenpäin verrattuna viime vuoteen, paljon suuremman kuin muut. Kautemme ei ole ollut huono, jos vertaamme itseämme muihin kuin McLareniin. Olemme toisena valmistajien MM-sarjassa. Tosiasia on kuitenkin se, että se ei riitä. Emmekä ole siihen tyytyväisiä, Leclerc sanoi.

Myös Lewis Hamilton on puolustanut Vasseuria Autosportin tekemässä pitkässä haastattelussa.

– Se ei ole todellakaan hauskaa kuulla, että tällaisia huhuja liikkuu. Rakastan työntekoa Fredin kanssa. Hän on suurin syy sille, että olen mukana tiimissä, mistä olen ikuisesti kiitollinen. Teemme tätä yhdessä. Teemme kovasti töitä kulissien takana, Hamilton summasi.

Formula ykkösten kauden kymmenes osakilpailu ajetaan sunnuntaina. McLarenin Oscar Piastri johtaa MM-sarjaa ennen tiimitoveriaan Lando Norrista.

Lisää aiheesta:

Maansa myynyt Lewis Hamilton taas lohduttomana – Ferrari-pomo astui puolustamaan: "Olemme kaikki turhautuneita"Tuohtunut Ferrari-pomo laukoi painokelvotonta tekstiä Lewis Hamiltonin kriitikoille – "Hevonpaskaa"Lewis Hamiltonille tukea yllättävältä suunnalta: Charles Leclerc tyrmää mestariin kohdistetun kritiikinSpekulaatiot Sebastian Vettelin sukelluksesta käyvät kuumina, Ferrari-pomon lausunto löi lisää bensaa liekkeihin – "Hän ei ole puoli sekuntia hitaampi"Lewis Hamiltonista levisi hurja F1-huhu – laukoi nyt suorat sanat tulevaisuudestaanFernando Alonso kaiken tervanjuonnin jälkeen: "Ei ollut kristallipalloa"
F1FerrariUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 18:25
    Cadillac

    Valtteri Bottaksen Cadillac tekee valtavan näyttävän tempauksen – "Tämä on vasta alkua"

  • Eilen18:43
    Urheilu

    Vahvistus: Max Verstappenin tallikaveri valittu

  • ma17:10
    Kimi Antonelli

    Raju seuraus F1-kiistasta: Nuorelle kuskille satoi tappouhkauksia

  • ma16:24
    Red Bull

    Lehti: Tässä on Max Verstappenin uusi tallikaveri

  • ma07:54
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset