Holmén hakee kovaa aikaa Frankfurtista

Janne Holmen, kuva: Porttila
Janne Holmen, kuva: Porttila
Julkaistu 19.09.2005 21:15

Janne Holmén testaa syyskuntonsa Frankfurtin maratonilla lokakuun lopussa. Holmén on jatkanut harjoittelua täydellä teholla vatsavaivojen takia kesken jääneen Helsingin MM-maratonin jälkeen. Tavoitteena on antaa Frankfurtissa näyttö ensi kesän EM-joukkueen valitsijoille.

- Harjoittelu on sujunut hyvin. Janne on hyvässä kunnossa niin kuin oli Helsingissäkin, mutta siellä vatsatauti vei edellytykset tuloksentekoon, Jannea valmentava Rune Holmén sanoo.

MM-kisoissa Holmén joutui jättämään leikin sikseen St. Moritzin leiriltä tarttuneen vatsataudin takia. Lokakuun 30. päivä juostavalle Frankfurtin maratonille hän on valmistautunut kotonaan Uppsalassa Ruotsissa, mutta viimeistelee kuntonsa kahden viikon leirillä Ahvenanmaalla.

Holménin, 27, tavoitteena on puolustaa maratonin Euroopan mestaruutta ensi kesänä Göteborgin EM-kisoissa. Holménin ennätys on Berliinissä syksyllä 2003 juostu 2.12.08.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu