Suomen jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Roy Hodgson oli rennolla ja iloisella tuulella lauantai-iltana Olympiastadionilla, eikä ihme. Suomen ikuinen jalkapallounelma eli pääsy arvokisoihin on yhä mahdollisuuksien rajoissa toteuttaa, vaikka katastrofi ja unelman lässähtäminen olikin lähellä Azerbaidzhanin kanssa. Suomi voitti täpärästi maalein 2-1.
Mahmud Gurbanovin vietyä pitkän matkan vieraat komealla laukauksella johtoon, tuntui hyytävällä stadionilla kenties kylmemmältä kuin koskaan. Paljon kokeneella Hodgsonillakin tunteet velloivat.
- Se oli kylmä suihku, sillä olimme sitä ennen hallinneet täysin ja pippuroineet heidän maaliaan laukauksilla. Sitten yksi, toki hyvä veto, ja vastustaja johtoon. Siinä miettii jo oikeudenmukaisuutta, Hodgson maalaili.
- Ajattelin, että jos tämän häviämme, on se luultavasti julmin takaiskuni ikinä. Olen kuitenkin sentään tehnyt valmentajan töitä jo 32 vuoden ajan, britti muisteli vielä tuntojaan.
Vain muutama minuutti aikaisemmin Hodgson oli riemastuttanut katsomoa vaihdollaan, joka toi kentälle Suomen jalkapallon kirkkaimman timantin, 36-vuotiaan Jari Litmasen.
Litmasen paluu maajoukkuepaitaan sai siis ankean alun, mutta lopussa kiitos seisoi Litmasen oltua mukana Suomen molemmissa maaleissa.
- Oli hienoa nähdä hänet taas mukana, se innosti yleisöä. Päätöksemme tuoda hänet kentälle viimeiseksi 30 minuutiksi oli viisas veto. Hänellä on kaksi peliä viimeisen vuoden aikana, ja silti hän tuli ja pelasi 30 tärkeää minuuttia, Hodgson kehui päätöstä, ottaa Litmanen peliin vaihdosta.
Ottelun jälkeisessä tiedotustilaisuudessa Hodgsonia hieman ärsytti median kiinnostus vain Litmaseen, sillä valmentajan mielestä kaikki Suomen pelaajat olivat loistavia. Yksi ratkaisevan onnistunut siirto löytyi myös luotsin omasta toiminnasta. Litmasen peliin laittamisen ohella.
- Daniel Sjölundin siirtäminen vasemmaksi puolustajaksi antoi mahdollisuuden pistää ylimääräinen pelaaja ylös päin, Hodgson totesi viitaten Toni Kallion vaihtamisen Mika Väyryseen 66. minuutilla.
Azerbaidzhanin kaataminen oli kuitenkin vasta sen ensimmäisen, ja paljon matalamman, aidan ylittämistä karsintapellolla. Keskiviikkona vastus on täysin toista maata, eikä ilmankaan lämpötila ihan yhtä pahalta tuntune.
- Heillä on fantastinen hyökkäysvoima. Meidän tehtävämme on ensinnäkin välttää 3-4 maalin päästäminen ottelun alussa. Emme tule saamaan lähellekään samalla lailla paikkoja kuin nyt, hyvä jos kymmenen prosenttia tästä, Hodgson tokaisi.
Jos tuo kymmenen prosenttia toteutuu, Suomi saa silloin pari paikkaa...
- Nyt nautimme tästä, ja sitten nollaamme taas mielet ja keskitymme Portugaliin. Sinne mennään samanlaisella valmistautumisella ja samanlaisella kurinalaisuudella, Hodgson päätti.
(MTV3-STT)
Lue myös:
Suomi tappiotilanteesta voittoon Azerbaidzhan-ottelussa