HJK:n Mannström: Mestaruus tuli vaikeimman kautta

Sebastian Mannström ja Rasmus Schüller.
Sebastian Mannström ja Rasmus Schüller.LEHTIKUVA
Julkaistu 27.10.2012 18:28

Miia Kallio

Lauantai-iltapäivällä koleassa kelissä Harjun kentällä Jyväskylässä nähtiin suoranainen maali-ilottelu, kun Helsingin Jalkapalloklubi varmisti Suomen mestaruuden JJK:n vieraana.

Pelin kulku oli alusta asti selvää, ja avausmaali nähtiin jo 10. minuutin kohdalla loistavan ottelun pelanneen Sebastian Mannström lauottua sinivalkoisille 1-0-osuman. Puolen tunnin jälkeen peli oli vieraille jo 3-0, eikä JJK saanut otetta omasta pelistään ennen loppuminuutteja.

- Meillä oli loistava vire alusta asti, ja muutaman maalin jälkeen peli oli lähes valmiiksi taputeltu, kuittaa Mannström.

- On se aina mukava lopettaa kausi voittoon. Tällä kaudella mestaruus tuli vaikeimman kautta, mutta se on sitäkin palkitsevampaa, Mannström kehuu omiansa.

HJK:n toinen kokkolalaislähtöinen mestari on kakkosmaalivahtina kunnostautunut Saku-Pekka Sahlgren. Hänen kaudestaan ei tullut aivan toivotunlaista, mutta ei hänen kasvoiltaan voinut pettymystä todeta.

- Pelejä totta kai tarvitsisi enemmän, jotta voisin kehittyä paremmaksi pelaajaksi, Sahlgren hymähtää.

Hän on kuitenkin optimistisella kannalla ajatellen tulevaa, eikä ole päättänyt vielä, mitä ensikausi tuo tullessaan.

- Valmentaja toki vaihtuu ensi kaudella, niin pitää ajatella siltäkin kannalta, mitä sitä tekee. HJK on vaihtoehto myös ensi kaudeksi, Sahlgren myhäilee salaperäisesti.

Tuoreimmat aiheesta

HJK