Hiihtoliiton lääkärit annostelivat Hemohesin Immoselle

Julkaistu 08.04.2001 13:27

Hiihtoliiton lääkärit Pirkka Mäkelä ja Juha-Pekka Turpeinen vastasivat Janne Immosen saaman Hemohesin annostelusta. Asia tulee ilmi sunnuntaina sanomalehti Kalevassa julkaistussa Immosen haastattelussa.

-Otin ensimmäisen kerran ainetta SM-kisojen jälkeen Lahden leirillä, toisen kerran Virossa Otepäässä ja kolmannen kerran MM-kisoissa ennen takaa-ajokisaa. Aineen annostelivat hiihtoliiton lääkärit Pirkka Mäkelä ja Juha-Pekka Turpeinen, toteaa Immonen Kalevan haastattelussa.

Immosen mukaan aloite plasmavolyymin lisääjän käytöstä tuli häneltä itseltään, sillä MM-kisojen 11 päivän ja kuuden kilpailun kisaurakka ei olisi onnistunut ilman nestetasapainon nopeaa palauttamista. Immonen sopi aineen käyttämisestä päävalmentaja Kari-Pekka Kyrön kanssa.

-Aikaisemmin olin käyttänyt suoneen niin ikään laitettuja suola- ja sokeriliuoksia, mutta päädyimme Hemohesiin, koska se tuntui kokeilujen perusteella paremmalta vaihtoehdolta. Luulin vilpittömästi, että aine on sallittu.

-Kun Jari Isometsä kärysi, minulle selvisi, että ainetta ei olisi saanut käyttää. Sain tiedon, että aine ei näkyisi kuin pari tuntia virtsassa ja siksi lähdin mukaan 30 kilometrille ja viestiin. Siksi oma käryni oli täydellinen shokki, Janne Immonen kertoo sanomalehti Kalevan haastattelussa.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Hiihtolajit