Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Herkuttele lähiruoalla: Kasvissato on nyt parhaimmillaan

Julkaistu 02.08.2012 08:48

Elokuussa elätään avomaan kasvissatojen kulta-aikaa. Nyt kannattaa herkutella kasvimaan antimilla!

Kasviksissa on nyt makua ja ravintoarvokin parhaimmillaan. Lautanen puolilleen kasviksia -suositus on helppo toteuttaa päivän pääaterioilla.

Tänä vuonna kylmä alku- ja keskikesä hidastivat avomaan kasvisten kehittymistä niin, että kasvisatoja saadaan viikosta puoleentoista viikkoa tavanomaista myöhempään. Kasvu on hyvää vauhtia nopeutumassa, mutta kirittävää riittää eikä satohuippuja tänä vuonna saavuteta. Sademäärät ovat vaihdelleet alueittain varsin runsaasti.

Puutarhaviljelmillä runsaistakin sateista on kuitenkin selvitty kohtuullisen hyvin salaojitusten ansiosta. Useimmille kasviksille liika kuumuus ja kuivuus aiheuttavat helpommin laatuongelmia kuin luonnollinen sade. Pitkään jatkuneesta kylmyydestä on tänä kesänä ollut haittaa esimerkiksi sipuleille. Ne ovat toistaiseksi kooltaan melko pieniä ja tarvitsisivat lämpöä kasvaakseen.

Elokuussa herkutellaan kaaleilla, pavuilla ja maissilla

Juurekset, kaalit ja sipulit muodostavat ruokavalion kasvisytimen, jonka varaan on hyvä rakentaa. Tutun porkkanan lisäksi punajuuret, sellerit, lantut, nauriit ja palsternakat tarjoavat vaihtelua. Kaalien suku on laaja. Valko- ja punakaalin sekä kukka- ja parsakaalin lisäksi maistuvat kyssä-, savoijin- ja kiinankaali sekä ravintopitoinen lehtikaali. Purjosipulin kausi on nyt parhaimmillaan, kun taas maukasta jättisipulia saa vain syksyllä.

Tuoreiden papujen sesonki kestää elokuun puolivälistä syyskuun puoliväliin. Pavut ovat hyviä valkuaisaineiden lähteitä, ja niitä tulisi opetella käyttämään entistä enemmän. Vihreät taitepavut, keltaiset vahapavut ja litteät, vihreät leikkopavut keitetään palkoineen. Nyt kannattaa tutustua myös härkäpapuun. Härkäpavuista poistetaan palot ja käytetään siemenet. Nauti härkäpavut keitettynä, ja lisää joukkoon laadukasta öljyä ja tuoretta minttua.

Tuoreen maissin sesonki alkaa elokuun lopulla. Makeita sokerimaisseja voi syödä sellaisenaan tai kypsentää keittäen tai grillaten. Lehtiselleri antaa hienon maun keittoihin ja patoihin. Avomaankurkkuja käytetään leivän päällä ja salaateissa. Niitä on myös helppo säilöä etikkakurkuiksi. Rehevät erikoissalaatit, kuten rooman-, puna-, salanova- ja lollo rosso -salaatit, toimivat hyvänä pohjana salaateille, joista voi koota kokonaisen aterian.

Lähde: MTK ry

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Älä hypi enää tällä hyppynarulla – Tukesilta varoitusKolme yllättävää faktaa koirien älykkyydestä – "Äärimmäisen vaikea nähdä koirasta"Sipuli kannattaakin pilkkoa näin – mullistavaa!Miten kumppanin pornon katseluun tulisi suhtautua? "Voitaisiin nähdä enemmän mahdollisuutena"Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremminEliniän kasvu hidastuu – ennusteet satavuotiaaksi elämisestä uusiksi
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 09:15
    Takaisinvedot

    Älä hypi enää tällä hyppynarulla – Tukesilta varoitus

  • 08:19
    Koirat

    Kolme yllättävää faktaa koirien älykkyydestä – "Äärimmäisen vaikea nähdä koirasta"

  • 07:46
    Ruoka

    Sipuli kannattaakin pilkkoa näin – mullistavaa!

  • 06:31
    Nettiporno

    Miten kumppanin pornon katseluun tulisi suhtautua? "Voitaisiin nähdä enemmän mahdollisuutena"

  • Eilen19:30
    Nuoret

    Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremmin