Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingin yliopiston hallintorakennus vallattiin

Julkaistu 19.02.2009 17:17(Päivitetty 21.02.2009 10:34)

Yliopistolain vastustajat Helsingin kaduilla 19.2.2009 Kuva: Lehtikuva

Yliopistolain vastustajat Helsingin kaduilla 19.2.2009 Kuva: Lehtikuva

Yliopistolakia vastustavat opiskelijat ovat vallanneet Helsingin yliopiston hallintorakennuksen. Tuhatkunta mielenosoituksessa mukana ollutta marssi rakennukseen iltapäivällä.

Valtaukseen annetaan jatkua toistaiseksi, koska se sujuu rauhallisesti, eikä rakennuksessa ole esimerkiksi rikottu paikkoja.

- Kyseessä on hallinnan loukkaus. Poliisi vain seuraa tilannetta niin kauan, kun asianomistaja eli yliopisto pyytää poliisilta virka-apua, sanoo päivystävä komisario Mika Helminen.

Hallintorakennuksessa on yhä ainakin viitisenkymmentä ihmistä. Rakennuksen ulkopuolella on ollut pari poliisiautoa.

Miesopiskelija, joka ei halunnut kertoa nimeään kertoi paikan päältä, että rakennuksessa on ihmisiä keskustelemassa yliopistolaista ja varsinkin Helsingin yliopiston sisäisestä johtosääntömuutoksesta.

- Olen neljännessä kerroksessa, täällä on ehkä 50 ihmistä. Alakerrassa on myös ihmisiä, en tiedä, kuinka paljon. Tänne odotetaan vielä lisää ihmisiä ja ainakin osa ihmisistä aikoo olla täällä yön yli.

Miten pääsitte rakennukseen?

- Kun olimme kiertäneet mielenosoituksessa keskusta ja tulimme Porthanian eteen, siirryimme vain hallintorakennukseen. Ovet olivat auki, se on julkinen rakennus. Henkilökunta on suhtautunut neutraalisti, ei ole ollut ongelmia. On sovittu, että ulospääsytiet ovat avoinna ja niin edelleen, että infrastruktuuri toimii. Ei ole ollut mitään ongelmia.

Tilanne on rauhallinen?

- On toki (naurahtaa). Ihan rauhallista, ystävällismielistä keskustelua ja kaikilla on hauskaa.

Voiko tätä kutsua valtaamiseksi?

- Miksi sitä nyt haluaa kutsua. Täällä on ihmisiä keskustelemassa ja pitämässä hauskaa. Kaikilla on hyvä fiilis.

Onko virkavaltaa paikalla?

- En tiedä, en usko. Ihan vapaasti täällä saa kulkea sisään ja ulos ja ihmiset käyvät hakemassa syötävää ja tänne voi tulla myös takaisin.

Lisää aiheesta:

Kiistelty valtionosuusuudistus kaatui – Keskustan Honkonen: Hallitus toimintakyvytönMinisteri Multala MTV:lle: Ilmastokokous uhkaa päättyä ilman tulosta – "Tilanne on erittäin haastava"Useita onnettomuuksia Suomen etelä- ja keskiosissa – ajokeli huononemassa Jarmo Lindberg MTV:lle: Eurooppa vedettiin väkisin neuvottelemaan Ukrainasta – "En olisi vielä Naton kuolinkelloja kilistämässä"Tiinan lapsi sai Husilta 28 identtistä kirjettä: "Mihinkäs ne soterahat menevät?"Nyt puhuu törkysomettelua varoituksista huolimatta jatkanut Rääkkylän kunnanjohtaja: "Kiistän vahvasti olleeni härski"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:38
    Hallitus

    Kiistelty valtionosuusuudistus kaatui – Keskustan Honkonen: Hallitus toimintakyvytön

  • 20:33
    Ilmastonmuutos

    Ministeri Multala MTV:lle: Ilmastokokous uhkaa päättyä ilman tulosta – "Tilanne on erittäin haastava"

  • 19:11
    Liikenneonnettomuudet

    Useita onnettomuuksia Suomen etelä- ja keskiosissa – ajokeli huononemassa

  • 18:28
    Kotimaa

    Jarmo Lindberg MTV:lle: Eurooppa vedettiin väkisin neuvottelemaan Ukrainasta – "En olisi vielä Naton kuolinkelloja kilistämässä"

  • 17:50
    Mitä ihmettä?

    Tiinan lapsi sai Husilta 28 identtistä kirjettä: "Mihinkäs ne soterahat menevät?"