Helleaalto on koetellut viime päivinä Espanjaa. Lämpötilat ovat nousseet korkeimmillaan yli 40 asteen esimerkiksi maan pääkaupungissa Madridissa.
Poikkeuksellinen kuumuus on aiheuttanut ongelmia ainakin kouluissa, joita ei säästösyistä ole aina varustettu riittävällä ilmastoinnilla. Opetusalan järjestö Feuso on pyytänyt, että helleaallon ajan tunnit lopetettaisiin puoliltapäivin, koska koulurakennukset muuttuvat silloin "saunoiksi".
Esimerkiksi Madridin lähellä Valdemorossa siirrettiin 12-18-vuotiaita koululaisia läheiseen, viileämpään rakennukseen, jossa järjestetään tavallisesti hautajaisia. Pelastuslaitoksen mukaan ainakin yksi oppilaista oli kärsinyt aiemmin lämpöhalvauksesta.
Kouluvuosi päättyy Espanjassa yleisesti ennen kesäkuun loppua, minkä jälkeen kesä usein on kuumimmillaan.