Päävalmentaja Jyrki Heliskoski sanoi Suomen jalkapallomaajoukkueessa olleen melkoinen kursimisen maku loukkaantumisten takia MM-karsinnan päätteeksi, kun Tshekki oli voittanut Suomen 3-0.
- Olemme omalla paikallamme Tshekin ja Romanian takana välimaastossa Makedonian edellä eli neljännen korin joukkue. Tavoite on nousta edelliseen ryhmään, että karsinnoissa olisi yksi vähän helpompi joukkue.
- Nyt pelasimme Romaniaa ja Tshekkiä vastaan heikommin kuin vieraissa. Se johtui kyllä siitä, että yhteispelin puute näkyi joukkueen muutoksina. Ei ole pelattu yhdessä, joten näiden pelien perusteella ei voi paljon verrata, Heliskoski sanoi.
Hyvänä puolena hän näki, että tästä syystä monet kokemattomat pelaajat ovat saaneet kokemusta ja yhdenkin lisäpelin tuomana se on merkinnyt 20-30 prosenttia karsintapelirutiinia lisää.
- Teemu Tainioki n on kokemuksestaan huolimatta pelannut vain alle 20 karsintapeliä. Hänelle ei lisäprosentti nouse enää kovin suureksi, mutta hän oli tänään erinomainen. Myös 'Köpi' Kallio osoitti pelillään olevansa hyvä tulokas puolustajan tontilla, päävalmentaja kehui.
Pekka Lagerblom jouduttiin vaihtamaan akillesjänteen annettua merkkejä kipeytymisestä. Heliskosken mielestä hän on hyvä tyyppi ja kaipaa hieman rauhoittumista. Tämä hienoinen rauhattomuus voi "Jyrän" mukaan johtua pelaamisesta todella kovassa joukkueessa (Werder Bremen) ja peliajan puutteesta.
Jo ottelun alussa jouduttiin vaihtamaan pois Janne Saarinen, jolla muljahti nilkka. Mikael Forssell puolestaan omasta pyynnöstään jäi pois aloituksesta. Myös Birminghamin valmentaja oli puhelimessa ilmoittanut, ettei "Miklu" ole pelikunnossa.
