Palestiinalaisten hallitus on pääministeri Ahmed Kurein johdolla jättänyt eropyyntönsä. Kurein mukaan Hamasin tulee nyt muodostaa hallitus.
Palestiinalaisten hallitsevan Fatah-puolueen mukaan äärijärjestö Hamas on voittanut palestiinalaisten parlamenttivaalit.
Palestiinalaisten presidentin Mahmud Abbasin Fatah-liike ei lähde mukaan äärijärjestö Hamasin johtamaan koalitiohallitukseen, kertoo Fatahin edustaja.
Palestiinalaisten keskusvaalilauta-kunnan mukaan äänestysvilkkaus nousi yli 77 prosenttiin.
Mielipidetiedusteluissa Hamas oli jo ennakkoon kirinyt aivan Fatahin kannoille, muutaman prosenttiyksikön päähän.
- Äänestän (Hamasia), koska tarvitsemme muutosta. Meillä on turvallisuusongelmia, talousongelmia, työttömyyttä ja korruptiota, liikemies Zaid Bsesu perusteli valintaansa Gazassa.
Gazassa äänestäjiä riitti jonoksi asti vaalipaikkojen avautuessa varhain aamulla Länsirannan ja Itä-Jerusalemin tavoin tiukkojen turvatoimien keskellä. Länsirannalla moni äänestäjä kertoi väsyneensä turvattomuuteen.
- On väärin sanoa, ettei Fatah olisi taistellut turvallisuuskaaosta vastaan, mutta se on epäonnistunut Israelin miehityksen takia, äänestäjä Mohammed Abu al-Ula sanoi.
Hamas ei luovu aseista
Hamas ei aio luopua lopullisesti aseistaan, vaikka se vaalien myötä nousisikin palestiinalaisten parlamenttiin. Järjestö on vastuussa itsemurha- ja raketti-iskuista.
- Amerikkalaiset ja eurooppalaiset sanovat Hamasille: joko teillä on aseet tai te menette parlamenttiin. Me sanomme, että valitsemme sekä aseet että parlamentin eikä näiden välillä ole ristiriitaa, Hamasin pääehdokas Ismail Hanija sanoi äänestettyään Gazassa.
Terroristijärjestöksi luokitellun Hamasin suosion kasvua on seurattu varauksellisesti Yhdysvalloissa, Euroopassa ja Israelissa, jonka nujertaminen kuuluu edelleen järjestön ohjelmaan.
Nykyinen Fatah-johtaja, palestiinalaisten presidentti vakuutti olevansa valmis jatkamaan rauhanneuvotteluja Israelin kanssa, vaikka Hamas liittyisi hallitukseen.