Hahl repii ja raastaa Coloradon työmiehenä

Riku Hahl (Photo: Brian Bahr/Getty Images)
Riku Hahl (Photo: Brian Bahr/Getty Images)Copyright Allsport 2003
Julkaistu 15.03.2004 23:21

NHL-jääkiekkoa Colorado Avalanchessa pelaava Riku Hahl on yltänyt jo tähänastisellaan urallaan pitkälle, vaikka joutuu huipputaitojen puuttuessa turvaamaan lähinnä raakaan työntekoon. Suomalaishyökkääjä ehtii rajoitetuilla avuillaan ennen 24. syntymäpäiväänsä rikkoa 100 pelatun NHL-ottelun rajapyykin.

Ensi marraskuussa 24 vuotta täyttävä Hahl oli viikonlopun kierrosten jälkeen pelannut NHL:ssä 91 runkosarjaottelua. SM-liigaa hän oli ennen Pohjois-Amerikkaan lähtöään kolunnut 133 ottelun edestä, ja jokaisen niistä HPK:ssa. Hahl kunnostautui SM-liigassa vaatimattomasti 20 tehopisteellä. Hänen pelaamissaan 91 NHL-ottelussa olisi takavuosina miestä epäilleiden mielestä ollut 91 liikaa.

- Sanoin ennen tänne (Pohjois-Amerikkaan) lähtöäni, että olisin tyytyväinen, jos pääsisin pelaamaan kolmen vuoden aikana yhden NHL-pelin, Hahl myöntää.

Ottelusarakkeessa komeilisi otteluja enemmänkin, jos Hahl olisi säästynyt loukkaantumisilta. Tulokaskaudellaan 2001-2002 Hahl sai runkosarjassa luottoa 22 ottelun verran ja pudotuspeleissä peräti 21 ottelua. Kausi 2002-2003 supistui loukkaantumisten takia 42 runkosarjapeliin ja kuuteen pudotuspelikoitokseen. Tällä kaudella Hahl pelasi Coloradon kuusi ensimmäistä sarjaottelua, kunnes loukkasi olkapäänsä. Vamma vaikutti niin vakavalta, että koko loppukausi oli vaarassa.

- On tullut kyseltyä itseltään, että miksi minulle aina käy näin. Toisaalta tänne lähtiessäni kukaan ei uskonut, että pystyisin pelaamaan NHL:ssä. On ollut epäonnea, mutta myös onnea. Kyllä tämäkin kausi vielä onneksi muuttuu, Hahl uskoo.

Olkapää ei vielä täysin kunnossa

Leikkauksen jälkeen Hahlin vasenta olkapäätä koristaa valtava arpi. Suomalainen ei laita haavojaan sen syyksi, jos peliaikaa ei Avalanchessa heru.
- Olkapääni on niin hyvä, että sillä pystyy pelaamaan. Pystyisin ottamaan aloituksia, mutta koska olkapäätä yritetään säästää, en niitä ota. Kiitos lääkärin, pääsin pelaamaan aikaisemmin kuin oli tarkoitus. Minun piti periaatteessa olla sivussa koko kauden. Olkapää on nyt noin 90-prosenttisessa kunnossa, Hahl tiivisti.

Peräänantamattoman pelityylinsä takia Hahl tunsi parilla edelliselläkin kaudella usein epävarmuutta, pystyykö pelaamaan seuraavassa ottelussa.
- Silloin tällöin on kipuja. Joskus pitää vähän maksaa hintaa, Hahl sanoo.

Avalanche ailahdellut

Monissa veikkauksissa mestarisuosikiksi korotetun Coloradon tehomiehiä ovat tällä kaudella olleet Joe Sakic, Alex Tanguay ja Milan Hejduk.

Hahl uskoo, että taka-alalle jääneet Teemu Selänne ja Paul Kariya terävöittävät otteitaan tosipeleissä. Omaa osuuttaan Hahl painottaa nimenomaan kaukalon työmiehenä.
- Olen kokoonpanossa sen takia, että karvaan, rikon vastustajien peliä ja pelaan alivoimaa hyvin, Hahl kiteyttää.

Colorado taistelee kovan läntisen lohkon voitosta ja on siten liigan eliittiä. Voimannäytteensä Colorado antoi viime viikolla murskattuaan yhden länsilohkon pääkilpailijoistaan, Vancouverin 9-2. Tosin Colorado pelasi helmi-maaliskuussa pitkään voitotta.

- Olemme tänä vuonna menneet ylä- ja alamäkeä. Toivottavasti tämä tasaantuu ennen pudotuspelejä, Hahl miettii.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko