Haapala: Rosenborg sopii TamUlle

Tuomas Haapala, kuva: Lauri Ouvinen
Tuomas Haapala, kuva: Lauri OuvinenMTV3
Julkaistu 07.08.2007 23:04

Sandefjordissa Rosenborgia vastaan pelannut Tuomas Haapala pitää Tampere Unitedin todennäköistä 3. kierroksen vastusta joukkueelle jopa paremmin sopivana.

-Rosenborgilla on ollut hieman hakemista tällä kaudella, mutta ovat olleet viime kierroksella hyvässä vedossa. Nyt myivät ykköspyssynsä Daniel Braatenin Boltoniin, Haapala sanoo.

-Jos vertaa Levskiin, niin bulgarialaiset pelaavat lyhytsyöttöpeliä. Rosenborg on suoraviivaisempi ja fyysisempi porukka ja se sopinee TamUlle etukäteen ajateltuna paremmin. Kumpikin joukkue pelaa samoilla vahvuuksilla.

Sofiassa pelattu vierasottelu oli lähtökohdiltaan selvä: TamUn piti keskittyä puolustamiseen.

-Tässä pelissä lähtöasetelmana oli 1-0-kotivoitto. Rosenborgia vastaan ei kannata lähteä liian passiivisesti. Rosenborg tulee 4-3-3:lla ja siellä on varmasti tilaa keskikentällä. Jos siinä saa neljällä pelaajalla herruuden, niin siinä pelejä ratkotaan.

Haapalan mukaan Rosenborg ei ole huikeasta Mestarien liiga -menestyksestään huolimatta ylivoimainen pala TamUlle.

-Viimeisin peli Norjassa oli juuri Rosenborgia vastaan. Hävisimme sen, mutta emme olleet jyrän alla, jopa päinvastoin.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo