Torinon olympialaiset ovat ovella ja kansan kiinnostus myös freestylehiihtojoukkueen tekemisiä kohtaan kasvaa. Arvokisamitaleja viime vuosina haalineen kumparelaskuryhmän odotetaan tuovan myös Torinosta Suomelle mainetta ja kunniaa.
- Kyllähän se vähän niin on, että freestyle kiinnostaa suurinta osaa yleisöstä vain neljän vuoden välein, olympialaisten aikaan, viime keväänä hopeaa Rukan MM-kisojen parikumpareissa laskenut Sami Mustonen sanoo.
Freestylekausi alkaa Ranskan Tignesissä 14. joulukuuta laskettavasta maailmancupin osakilpailusta. Joukkueenjohdon mukaan uuteen kauteen valmistautuminen on sujunut erittäin hyvin, ainoastaan kestomenestyjä Janne Lahtelan selkävaivat aiheuttavat päänvaivaa.
- Sekin on mahdollista, että Janne kilpailee vasta sitten olympialaisissa. Kyllähän aikaisempien näyttöjen pitäisi Torinon valintaan riittää. On kuitenkin todennäköisempää, että hän aloittaa kilpailemisen aikaisemmin. Riskejä ei haluta kuitenkaan ottaa, freestylehiihdon päävalmentaja Pekka Lehtikallio (kuvassa) kertoo.
Lahtelan Salt Lake Cityn olympialaisissa vuonna 2002 voittama kultamitali on vielä monien mielessä, mutta harvempi muistaa, että Mustonen nappasi Naganossa 1998 kumparelaskun pronssia. Viidensiin olympialaisiinsa toipilaana valmistautuva Lahtela sai Naganossa hopeaa.
- Himmeämpiä mitaleja minulla on ihan tarpeeksi. Kyllähän kulta nyt kelpaisi, Rukan MM-kotikisat hopeallaan pelastanut Mustonen toteaa.
Torinossa helppo rata
Lahtelan ja Mustosen lisäksi kaksinkertaisella maailmanmestarilla Mikko Ronkaisella ja Salt Lake Cityssä viidenneksi laskeneella Tapio Luusualla on sinä kuuluisana hyvänä päivänä mahdollisuudet taistella kullasta Torinossa.
- Se on ihan selvä asia, lajipäällikkö Marko Mustonen vahvistaa.
Torinon suhteellisen loiva kumparerata on suomalaislaskijoiden mukaan helpohko. Kilpailusuoritukseen kuuluvat kaksi hyppyä ovat siis tavallistakin suuremmassa asemassa. Piste-erot tulevat luultavasti olemaan olympialaisissa radan luonteen takia pienet. Siksi kultaan vaaditaan lähes virheetön lasku.
- Harjoitusten laatua on pyritty parantamaan ja suomalaisetkin osaavat laskea nykyään paremmin loivemmissa rinteissä. Hypyissä kaikilta suomalaisilta löytyy 3-4 erilaista erittäin vahvaa vaihtoehtoa. Vanhoja hyppyjä on hiottu ja niitä voi oikeastaan kutsua uusiksi, koska ne ovat muuttuneet niin paljon, valmentaja Lehtikallio valottaa.
(MTV3-STT)
Lue lisää:
Sami Mustosella kaikki ihmeellisen hyvin
Mestarilaskija Ronkainen viisastunut virheistä