Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

FIA syytti F1-tallia harhaanjohtamisesta – tarkastajille kävikin nolo moka?

Toro Rossolla olikin kaikki kunnossa.
Toro Rossolla olikin kaikki kunnossa.2017 Getty Images
Julkaistu 14.07.2017 16:07
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Kansainvälisen autoliiton FIA:n tekninen osasto ei rankaissut F1-talli Toro Rossoa epäillystä turvallisuusrikkeestä formula ykkösten Britannian GP:n alla. C Moren asiantuntija Ossi Oikarinen epäilee tapauksen olleen lähinnä väärinkäsitys.

MAINOS

Britannian F1-viikonloppu
C Morella!

Perjantai: Harjoitukset klo 14.55
Lauantai: Harjoitukset klo 11.55, aika-ajo klo 14.55
Sunnuntai: Britannian GP klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 13.30!

F2-kisat: la klo 16.55 ja su 11.15 
GP3-kisat: la klo 18.25 ja su 9.55 

Kaikki F1-ajojaksot suorana C More Maxilla ja C More -suoratoistopalvelussa!

Tilaa C More ja aloita katselu vaikka heti.

FIA tiedotti torstaina havainneensa Carlos Sainzin autossa rikkinäisen pyörän turvakiinnityksen. F1-auton pyörät on sidottu runkoon paksulla köydellä, jotta ne eivät sinkoutuisi tiehensä tukivarren katkeamisen yhteydessä.

Toro Rosso määrättiin korjaamaan vauriot, mutta tarkastajat eivät olleet tyytyväisiä löydöksiinsä. FIA julkaisi myös kuvan, jossa se väitti näkyneen yhteen solmittuja turvaköyden säikeitä. Tallilta vaadittiin selitystä, miksi katkenneita säikeitä oli köyden vaihtamisen sijaan solmittu takaisin yhteen.

Perjantaina FIA kuitenkin julkaisi tiedotteen, jossa kerrottiin solmujen itse asiassa kuuluvan köyden rakenteeseen. Valmistajan mukaan solmut olikin tarkoitettu köyden suojuksen kiinnittämiseksi. Ilman suojusta turvaköysi on altis roskille, pölylle ja sitä heikentävälle hankaukselle.

Oikarisen mukaan FIA:n perjantainen tiedote oli lähinnä hämärästi muotoiltu anteeksipyyntö Toro Rossolle.

  – Myrsky vesilasissa ja varmaan pieni väärinkäsitys, kun tuota lukee rivien välistä. Kun lukee sen alkuperäisen, niin siitä saa sen käsityksen, että köysi olisi pahastikin vaurioitunut, Oikarinen toteaa.

– Ilmeisesti nämä katsastusmiehet ovat luulleet niitä solmuja rikkoutuneiksi osiksi, mitä ne eivät olleet. Toinen osa sitä hommaa on, että sen köyden suojus oli ollut rikkonainen, mikä ei ole tietenkään hyvä juttu.

Toro Rosso sai kuitenkin torut köydestä löytyneestä jarrupölystä. FIA antoi muutoin tiimille vapauttavan päätöksen syytettyään sitä aiemmin tarkastajien tahallisesta harhaanjohtamisesta.

Lisää aiheesta:

F1-tallin sekoilu sai FIAn varpailleen – Pierre Gaslylle lähtöruuturangaistusFerrari-pomo antoi kopiointikohuun liittyen hämmentävän lausunnon: "Sääli, ettei hän kokenut samalla tavalla viime kaudella"Mercedeksen valkoiset pöllähdykset herättivät epäilyksiä - asiantuntija tyrmää spekulaatiot sääntörikkomuksesta: "Ei siitä ole mitään hyötyä"Paljastus F1-sarjan MM-taistoa järisyttäneestä rangaistuksesta: järjestelmä Renault'n käytössä vuosikausiaHäijyn F1-pelin taustat julki: kilpailijatiimiin kesken kauden loikannut työntekijä vuoti entisen työnantajansa keksinnön, mutta paljastus jäi torsoksiF1-autosta paljastunut räikeä turvallisuusrike tuomariston tutkintaan
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"