Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ex-tyttöystävä syyttää saksalaispelaajaa väkivallasta – järkyttävä väite raskauden loppuajoilta

Borussia Dortmundia edustava Nico Schulz kiistää syytökset.
Borussia Dortmundia edustava Nico Schulz kiistää syytökset.IMAGO/Kirchner-Media/ All Over Press
Julkaistu 08.08.2022 08:52
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Saksalaisjalkapalloilija Nico Schulzin, 29, entinen tyttöystävä syyttää Saksan maajoukkueessakin pelannutta Schulzia perheväkivallasta. Asiasta kertoo saksalaislehti Bild.

Schulzin entinen tyttöystävä on nostanut kanteen Saksan jalkapallomaajoukkueessa 12 ottelua pelanneen Schulzin väitetystä perheväkivallasta, jonka uhriksi nainen joutui väitetysti useina kertoina vuonna 2020. Syyttäjä on käynnistänyt tutkinnan, ja Schulzin asunnossa on toteutettu jo kotitutkinta.

Bild on nähnyt kaksikon välisiä WhatsApp-viestejä, joissa Schulzin entinen tyttöystävä viittaa väkivaltaan.

– Löit minua, kun olin alasti omassa asunnossani, nainen kirjoitti yhdessä viestissä Schulzille.

Schulz myös väitteen mukaan potkaisi kenkä jalassaan silloista tyttöystäväänsä vatsaan vain kaksi viikkoa ennen kuin tämä synnytti kaksikolle tytön. Schulz yritti tällä teolla syytöksen mukaan keskeyttää raskauden.

Schulz on kiistänyt kaikki syytökset. Hänen edustamansa seura Borussia Dortmund kertoo keskustelleensa Schulzin kanssa asiasta.

– Pelaaja kiistää häntä vastaan nostetut rikossyytteet. Nico Schulz on informoinut meitä että hän puolustaa itseään näitä syytöksiä vastaan asianajajan avulla ja että hän vetoaa myös syyttömyysolettamaan, Borussia Dortmund kertoo tiedotteessa.

– Esitetyt väitteet, joista Borussia Dortmund ei ollut tietoinen ennen mediaraportteja, painavat erittäin raskaasti ja ovat järkyttäviä BVB:lle. Borussia Dortmund suhtautuu asiaan erittäin vakavasti ja ottaa etäisyyttä kaikenlaiseen väkivaltaan.

Seura huomauttaa kuitenkin, että tutkinta on alkuvaiheessa, eikä se ryhdy tässä kohtaa työlakiin liittyviin tai kurinpidollisiin toimenpiteisiin.

Puolustajana pelaava Schulz on edustanut Borussia Dortmundia vuodesta 2019 lähtien, mutta hän on ollut joukkueessa viime ajat sivuroolissa eikä peliaikaa ole hetkeen siunaantunut.

Schulz on pelannut Saksan A-maajoukkueessa yhteensä 12 ottelua vuosina 2018–20. Niissä hän on tehnyt kaksi maalia.

Lisää aiheesta:

Cristiano Ronaldosta esitettiin raiskausväite – supertähti perää nyt isoa summaaSuomalaiskapteenin seurasta paljastui seksuaalista häirintää ja epäasiallista käytöstä – Espanjan entinen maajoukkuetähti David Villa syytettyjen joukossaMaailmanmestarihyökkääjää syytetään seksuaalisesta häirinnästä – "Hän kosketteli minua joka päivä"Seurajoukkueiden turnaus jää väliin – Ronaldo välttelee USA:han matkustamista raiskausepäilytutkinnan takia Der Spiegel: Yhdysvaltalaisnainen väittää Cristiano Ronaldoa raiskanneen hänet – asianajajat haastavat lehden oikeuteenSpiegel: Ronaldo hiljensi rahalla raiskaussyytöksen esittäneen naisen
BundesliigaBorussia DortmundJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Bundesliiga
  • 30.10.14:40
    Huuhkajat

    Huuhkajat-tulokas nousi sankariksi Saksassa – tunteet kuumenivat

  • 25.10.21:10
    Bayern München

    Bayern München lähellä uutta Euroopan ennätystä

  • 22.10.23:14
    Mestarien liiga

    Harry Kanelta mieletön temppu – tähän edes Ronaldo ja Messi eivät ole pystyneet

  • 21.10.23:52
    Mestarien liiga

    7–2! PSG jysäytti Mestarien liigassa – punaiset kortit viuhuvat

  • 17.10.16:41
    Jalkapallo

    Bild: Perinteikäs huippuseura suomalaistimantin perässä – myös jättiläiset mukana kisassa