Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU haluaa brittien sitoutuvan brexit-laskuun – summa voi kohota jopa 100 miljardiin

Britannian ulkoministeri Boris Johnson painotti tiistaina maan parlamentissa, että Britannia ei aio maksaa ylisuurta loppulaskua.
Britannian ulkoministeri Boris Johnson painotti tiistaina maan parlamentissa, että Britannia ei aio maksaa ylisuurta loppulaskua. Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 12.07.2017 14:47(Päivitetty 12.07.2017 16:11)

MTV UUTISET–STT

EU haluaa Britannialta selvän lupauksen sitoutumisesta erolaskuun ensi viikolla käytävällä toisella neuvottelukierroksella.

EU-maita edustava Michel Barnier sanoo olevansa valmis keskustelemaan Britannian taloudellisten velvoitteiden laskentatavasta vasta sitten, kun maa on selvästi kertonut sitoutuvansa vastuisiinsa.

Britannian ulkoministeri Boris Johnson lupasi tiistaina maan parlamentissa, että Britannia ei aio maksaa ylisuurta loppulaskua. Johnson kuvasi kuulemiaan summia kohtuuttomiksi. EU-virkamieslähteiden arviot laskun suuruudesta ovat vaihdelleet 60 miljardista 100 miljardiin.

Barnierin mukaan EU odottaa muutoinkin Britannialta selvennystä siitä, mitä maa brexit-neuvotteluilta haluaa.

– EU:n kannat ovat selvät. Meidän pitää saada tietää Britannian kannat (keskeisiin) kysymyksiin, jotta voimme edetä, Barnier sanoi viitaten kolmeen isoon kokonaisuuteen, joista neuvotellaan lähikuukausina.

Tärkeimpiä ensin neuvoteltavia kysymyksiä, ovat kansalaisten oikeudet, taloudelliset vastuut ja rajakysymykset erityisesti Irlannin osalta.

– Tavoitteena ensi viikolla on varmistaa, että lähdemme kaikki samalta pohjalta ja jaamme samat päämäärät, Barnier sanoi.

Britannia on jättämässä EU:n sisämarkkinat ja tulliliiton, mikä on edelleen neuvotteluiden lähtökohta huolimatta maan hämmennyksestä parlamenttivaalien jälkeen.

Barnier vahvisti keskiviikkona pitämässään tiedotustilaisuudessa myös, että hän tapaa torstaina oppositiojohtaja Jeremy Corbynin, tämän pyynnöstä. 

Lisää aiheesta:

Brexit-neuvottelut pysyivät jumissa – suuret kysymykset edelleen aukiEU-maat alkavat valmistella brexit-neuvotteluiden etenemistä: Millainen suhde Britannian kanssa? May vetosi EU-johtajiin: Edistymistä on tapahtunutEU:n brexit-neuvottelija: Rehellisesti sanoen, olen huolestunutBritannia jätti EU:n taas tyhjin käsin – brexit-neuvotteluiden ensimmäinen varsinainen kierros päättyi Britannia hyväksyi EU:n erosuunnitelman – EU vannoo työskentelevänsä Britannian kanssa eikä koskaan sitä vastaan
BrexitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta