Kuopion osakilpailun toiselta kierrokselta karsiutunut Janne Ahonen vetäytyy maailmancupista kahden viikon harjoitustauolle.
- Tiedän syyt siihen, minkä takia hyppy ei kulje. Sen takia on parempi siirtyä kotiin Lahteen harjoittelemaan varsinkin, kun suurmäki saadaan kohta auki, Ahonen kertoi.
- Mistään suuresta asiasta ei ole kyse, mutta nyt on tauon paikka, että saadaan alle kunnon harjoitushyppyjä. Seuraavan kerran yritän mukaan maailmancupiin ennen joulua Engelbergissä, Ahonen jatkoi.
Ahosen mukaan tekniikkaongelma ei uhkaa projekti mäkiviikkoa.
- Ei uhkaa. Olen erittäin toiveikas mäkiviikon suhteen.
Ahosen tavoin toiselta kierrokselta karsiutunut Anssi Koivuranta kilpaili Kuopiossa särkylääkkeiden voimalla.
- Olo ei ole paras mahdollinen, mutta parhaani yritin, Koivuranta tuumasi ja ilmoitti olevansa valmis hyppäämään myös Lillehammerissa, jos kutsu joukkueeseen tulee.