Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Egyptiläiskoneen etsinnät jatkuvat Välimerellä – matkustajilla ei terrorikytköksiä

0:55EgyptAirin koneen hylyn etsinnät jatkuvat Välimerellä
Julkaistu 20.05.2016 04:16(Päivitetty 20.05.2016 07:39)

MTV UUTISET - AFP - STT

Välimerellä jatketaan eilen kadonneen EgyptAir-yhtiön matkustajakoneen etsintöjä.  

Etsintöihin osallistuu lentokoneita ja aluksia Egyptistä ja Kreikasta. Myös Ranska ja Yhdysvallat aikovat liittyä mukaan etsintöihin.  

Pariisista Kairoon matkalla olleen koneen uskotaan syöksyneen Välimereen Kreikan ja Egyptin välillä. Koneessa oli 66 ihmistä.  

Terrorismia pidetään koneen putoamisen todennäköisimpänä syynä. Kone ei lähettänyt hätäviestiä ennen katoamistaan tutkasta, eikä lentäjä maininnut mitään ongelmista viimeiseksi jääneessä rutiiniyhteydenotossa Kreikan lennonjohtoon.  

Pelastusliivit eivät turmakoneesta  

EgyptAir kertoi eilen illalla, että koneen hylystä olisi löytynyt osia Välimerestä läheltä kreikkalaisen Karpathosin saarta. Myöhemmin yhtiö kuitenkin kertoi, etteivät löydökset olleetkaan turmakoneesta.  

Kreikan johtava lento-onnettomuustutkija Athanasios Binis kertoi BBC:lle, että merestä oli löydetty muun muassa pelastusliivejä.  

Koneessa oli 12 maan kansalaisia. Suurin osa oli egyptiläisiä ja ranskalaisia, mutta koneessa oli myös Irakin, Britannian, Kanadan, Belgian, Kuwaitin, Saudi-Arabian, Algerian, Sudanin, Tshadin ja Portugalin kansalaisia.  

Asiantuntijat epäilevät räjähdystä 

Lokakuussa Egyptistä lähtenyt venäläinen matkustajakone syöksyi maahan Siinailla ja 224 ihmistä kuoli. Ääri-islamistinen Isis ilmoitti olleensa koneen pudottaneen pommin takana.  

Asiantuntijoiden mukaan EgyptAirin koneen äkkinäinen katoaminen tutkasta saattaisi myös viitata räjähdykseen koneessa. Uutiskanava CNN:n lähteiden mukaan yhdeltäkään matkustajalta ei ole paljastunut mahdollisia terrorikytköksiä.  

Lisää aiheesta:

Viranomaisilla kina EgyptAirin kohtalosta: "Lentokorkeus pysyi 11 km:ssä tutkasta katoamiseen asti"Hyytävät viestit ja mystinen savu: 10 outoa yksityiskohtaa EgyptAirin lennolta 804Kuvat: Omaisten epätoivo kasvaa - mitä läheisille tapahtui Välimeren yllä?Egyptiläiskoneen etsinnät: Merestä löydetty koneen osiaVenäjällä surraan eilisen lentoturman uhreja – suruliputus ja viihdeohjelmat pois televisiosta Venäläinen matkustajakone syöksyi maahan – eloonjääneistä toivoa
EgyptAirUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

EgyptAir
  • 19.05.201706:45
    Ulkomaat

    Pudottiko lentokoneen terrori-isku vai puhelin? – Vuoden takainen onnettomuus on edelleen mysteeri

  • 06.05.201711:51
    Ulkomaat

    Tutkinta: EgyptAirin koneessa ei sittenkään räjähdystä ennen syöksyä

  • 15.01.201711:09
    Ulkomaat

    Lehdet: Aiheuttiko puhelin EgyptAirin koneen mereen syöksyn ja 66 ihmisen kuoleman?

  • 15.12.201617:00
    Ulkomaat

    Egypt Airin turmakoneen uhreista löytyi jälkiä räjähteistä

  • 06.07.201605:46
    Ulkomaat

    Lähteet: EgyptAirin turmakoneen ääninauhalla viitteitä tulipalosta