Deittisivusto karkottaa 30 000 "rumaa käyttäjää"
Vain kauniille ihmisille tarkoitettu BeautifulPeople.com joutui hyökkäyksen kohteeksi, ja sai tästä syystä käyttäjälistoilleen myös "rumia" ihmisiä.
BeautifulPeople.com aikoo poistaa 30 000 käyttäjää listoiltaan, kertoo guardian.co.uk. Sivusto on suunniteltu vain hyvännäköisten ihmisten deittailupaikaksi, mutta virushyökkäyksen vuoksi myös 30 000 "tavista" on päässyt sivustolle. Viruksen lempinimeksi on annettu Shrek elokuvasta tutun vihreän ja ruman animaatiojättiläisen mukaan.
– Meidän täytyy pitää kiinni perusperiaatteistamme ja hyväksyä vain kauniita ihmisiä, siitä jäsenemme ovat maksaneet. Emme voi vain lakaista 30 000 rumaa ihmistä maton alle, BeautifulPeople.comin johtaja muotoili.
"Nolo moka"
30 000 jäsenen potkiminen ulos on aiheuttanut paitsi mielipahaa, myös 100 000 dollarin tappiot. Deittisivuston käytöksestä ahdistuneille on avattu tukilinja. Johtajan mukaan moka on nolo, kertoo guardian.co.uk. Hän on pahoillaan niiden sivustolle päätyneiden puolesta, jotka "hyvin lyhyen hetken ajan uskoivat olevansa kauniita".
Sivusto on ollut otsikoissa aiemminkin: joulun 2010 jälkeen se hankkiutui eroon tuhansista jäsenistä, koska nämä olivat lihoneet juhlapyhien aikana.
Deittisivuston käyttäjät saavat äänestää sivulle haluavien joukosta ne, jotka ovat tarpeeksi kauniita. BeautifulPeople.comissa ilmoitetaankin, että "kauneus on äänestäjän silmissä".
MTV3/Helmi
Lähde: Guardian.co.uk
Kuva: Shutterstock
Uusimmat
-
05:55
Tähän hetkeen Iivo Niskasen MM-pettymys kulminoitui: huoltopomo paljasti dramaattisen viestin – "Kuulimme Iivon kommentin heti"
-
05:48
George Floydin kuolemasta syytetyn poliisin oikeudenkäynnin on määrä alkaa USA:ssa – "rikosoikeudellinen virstanpylväs ja yksi maan historian tärkeimmistä oikeudenkäynneistä"
-
05:37
Oikeus jakeli vankeustuomioita liivijengien välisestä tulitaistelusta Joensuussa – tuomitut menettivät valtiolle teossa käyttämänsä jengiliivit
-
05:31
Ainakin 20 kuollut ja satoja loukkaantunut räjähdyksissä sotilastukikohdassa Päiväntasaajan Guineassa
-
05:11
Tänään vietetään kansainvälistä naistenpäivää – tasa-arvolla on yhä esteitä ja pandemiakin jätti jälkensä
-
05:00
Pääministerien yhteinen kirjoitus naistenpäivänä: Koronaelpyminen on testi myös naisten oikeuksille
-
23:25
Israel avasi baarit – rokottamattomat pääsevät terassille, rokotetut sisätiloihin asti
-
23:06
Tallinan kaupunginjohtaja Viron koronaluvuista: ”Tämä ei ole enää kriisi, vaan katastrofi”
-
22:19
Hylätyn Johannes Kläbon isältä kova lausunto – "Hän on voittaja, mutta FIS halusi toisin"
-
22:15
THL:n Salminen 11 000 päivätartunnan kauhuskenaariosta: "Pelkkä laskuharjoitus, muistiossa monta tärkeämpää asiaa"
-
22:06
Manchester Cityn ennätysmäinen voittoputki poikki – Liverpoolin kotituska sai jatkoa
-
21:46
Sisältääkö minikokoiselta ruuvilta näyttävä pötkylä tehokkaan täsmäiskun syöpää vastaan?
-
21:40
Hillitön heitto Aleksandr Bolshunovin protestitilanteesta – keskeytysluvan saanut Perttu Hyvärinen havahtui MM-draamaan yhtäkkiä
-
21:33
Ella Junnila katkaisi Suomen 52 vuotta kestäneen kuivan putken – "Ei siinä parane ruveta höntyilemään"
-
21:15
Elokuvatähti Nicolas Cage, 57, asteli salaa viidettä kertaa naimisiin – kihlasi 26-vuotiaan tyttöystävänsä videopuhelun avulla
-
21:10
Tinder-treffit muuttuivat painajaiseksi: 37-vuotias mies raiskasi tuntien ajan ja kuvasi salaa – "Miltä tuntuu, kun et voi tehdä mitään"
-
21:01
Oliko Iivo Niskasen reaktio liioiteltu? Päävalmentajalta osuva huomio suksiraivoon
-
20:50
Leah halusi tietää, onko "posliini" vielä in – karvakeskustelu lipsahti välittömästi sivuraiteille: "Ne varmaan laitetaan nyt keskijakaukselle..."
-
20:46
Lotta Kemppinen teki suomalaista yleisurheiluhistoriaa – "Menin sillä tavalla, että muilla on paineet"
-
20:41
Poliisien käsiin kuolleen George Floydin oikeusprosessi alkaa – näin kansainväliseksi ilmiöksi muuttuneen tapauksen käsittely etenee
-
Lataa lisää