(Surfdog)
Pitkän uran jo 1970-luvun lopulta tehnyt rock'n'roll-kitaramestari Brian Setzer julkaisee pitkän kataloginsa jatkoksi instrumentaalilevyn, jolla hänen erinomaiset kitaristinkykynsä pääsevät – jos mahdollista – vieläkin paremmin esiin. Eihän Setzer ole millään levyllään taustalle jäänyt, mutta nyt pääosassa on Gretsch ja hienot melodiat.
Omien sanojensa mukaan Setzer kirjoitti uutta levyä varten 7 kappaletta – laulujen kera, mutta alkoi yhtäkkiä jammailemaan levyn avauskappaleeksi päätynyttä, bluegrass-legenda Bill Monroen vuonna 1946 levyttämää Blue Moon of Kentuckya ilman sanoitusta. Siitä lähti innostus tehdä kokonainen levyllinen ilman laulua.
Instru-MENTAL on hauskaa kuunneltavaa. Biisit rullaavat eteenpäin ja hyvä fiilis on mukana koko kuunteluhetken ajan. Silti kuunnellessa alkaa kaipaamaan Setzerin mainiota laulua viemään kappaleet vieläkin korkeammalle tasolle.