Arrows-kuljettaja Enrique Bernoldi väittää McLaren-tallin pomojen Ron Dennisin ja Norbert Haugin uhkailleen häntä Monacon GP:n jälkeen.
McLarenia kismitti, kun Bernoldi jarrutteli peräti 35 kierroksen ajan takanaan David Coulthardia, joka ei uskaltanut tunkea ohi. Bernoldi sanoo Dennisin ja Haugin käyttäytyneen erittäin aggressiivisesti ja sanoneen, että jos jatkat tuollaisella ajotyylillä, et aja kauaa formulaykösisssä. Kauden keltanokka Bernoldi tunnustaa pelänneensä McLaren-miehiä.
Itse kilpailutapahtumasta Bernoldi sanoi, ettei mielestään tehnyt mitään väärää. Bernoldi huomautti olleensa radalla kilpaillakseen ja kehittääkseen itseään ajajana. Coulthardin roikkuminen takana tuntui painostavalta ja hän pyrki välttämään virheitä ja kiisti tahallaan hidastelleensa skottia.
Ron Dennis myöntää puhuneensa Bernoldin kanssa, mutta kiistää uhkailleensa brassia ja sanoi olleensa tyyni. Dennis kuitenkin väittää Bernoldin peitelleen Coulthardia, jotta Arrows-talli olisi saanut ylimääräistä tv-aikaa - sitä se kyllä saikin.
Arrows-tallin johtaja Tom Walkinshaw pisti myös lusikkansa soppaan haukkuen Dennisin ja Haugin. Walkinshawn mielestä oli hävytöntä, miten kaksikko uhkaili hänen tallinsa ajajaa. Walkinshawn mielestä Dennisin pitäisi pistää ensin oman tallinsa asiat kuntoon ennen kuin alkaa purkaa turhautumistaan muualle.
Walkinshawn mielestä on kohtuutonsa mennä haukkumaan tulokaskuljettajaa, joka yrittää selviytyä Monacon muureista etenkin kun Walkinshawn mielestä Coulthard ei edes tehnyt yhtään kunnon ohitusyritystä.
(MTV3)