Vuonna 1992 kesäolympialaiset järjestänyt Barcelona haluaa tehdä historiaa isännöimällä myös talviolympialaiset.
Kaupunki aikoo hakea vuoden 2022 talvikisojen isännyyttä, ilmoitti pormestari Jordi Hereu keskiviikkona.
Hereun mukaan kaikki ulkosalla kisattavat lajit järjestettäisiin läheisellä Pyreneitten vuoristolla. Sisälajit ja seremoniat olisivat Barcelonan heiniä.
- Kansainvälisen olympiakomitean (KOK) muuttuneet isäntäarvot ovat tehneet mahdolliseksi Välimeren kaupungin kuten Barcelonan tehdä tällainen päätös, Hereu totesi viitaten siihen, että vuoden 2006 talvikisojen isäntä Torino ja tämän vuoden olympialaiset järjestävä Vancouver ovat myös kaupunkeja, jotka eivät ole vuorten välittömässä läheisyydessä.
Barcelonan hanke on saanut tukea sekä KOK:n entiseltä puheenjohtajalta Juan Antonio Samaranchilta että myös Espanjan hallitukselta. Aiemmin hausta ovat ilmoittaneet Zaragoza ja Jaca, jotka hakevat vuoden 2022 kisoja yhteisellä haulla. Espanjan olympiakomitea valitsee ehdokkaansa, joka on välitettävä KOK:lle kesäkuussa 2013. Valinta kisaisännästä tehdään lokakuussa 2015.
Yksikään kaupunki ei ole järjestänyt sekä talvi- että kesäolympialaisia. Vuonna 1972 kesäkisoja isännöinyt Saksan München toki hakee vuoden 2018 talvikisoja.
(MTV3-STT)